ČUVENI ALEKSIN HLEB: Šta su jeli srpski vojnici u Velikom ratu?
Prošle godine je obeležena stogodišnjica Prvog svetskog rata. Tom prilikom su istaknute zasluge našoj vojsci koja se hrabro borila u takozvanom Velikom ratu. Mi izdvajamo jednu zanimljivost iz istorijske arhive – kako su se hranili naši vojnici u Prvom svetskom ratu.
Naši vojnici nisu imali bogate obroke, ali su se hranili zdravo. Obavezan deo njihovog obroka je bila specifična mešavina ražanog i belog brašna, koja je mogla dugo da traje i njima da da snagu za borbu. Njihov vojni hleb se zvao tain.
Tain je, inače, reč turskog porekla I znači "sledovanje", prema rečima Dimitrija Vujadinovića, autora projekta "Hleb u Velikom ratu".
Naša vojska je, zapravo, odmah posle tursko-srpskih ratova počela da proizvodi tain. On je bio zdrav i hranljiv, a njegovi sastojci su: 70 odsto ražanog brašna, a 30 odsto belog. Kvasac se nije koristio, već se sve to mesilo starim i očvrslim, već kvašenim, ali trenutno suvim testom, koje se zove komin. Taj hleb je obezbeđivao dovoljnu energetsku vrednost za vojnika koji je trebalo da izdrži osnovne borbene zadatke, kako navodi Boško Tešanović, profesor agronomije, navodi Nacionalna geografija.
U Cerskoj bici je tain bio dopunjen jačim i slanijim sirom, koji je bio pun belančevina, uz luk, papriku i pasulj, koji obiluje insulinom. Pošto je u Gornjem Milanovcu izvoz velike količine šljiva sprečila Austro-Ugarska, naši vojnici su jeli i suve šljive. Hleb sa suvim voćem se i danas nalazi na meniju vojske u vanrednim uslovima. Vojnik koji se tako hrani se lakše kreće i ima više energije za hodanje po brdovitom terenu. Za razliku od naših vojnika, austrougarski vojnici su imali obilniju i bogatiju ishranu, ali manje zdravu od srpske.
Inače, jedan tain, koji je ispečen još davne 1912. godine se danas čuva u jednom muzeju u Pirotu. On je bio prvo sledovanje Alekse Zdravkovića iz Pirota. Kada je on krenuo u Balkanske ratove, majka ga je zavetovala da prvo sledovanje taina sačuva i da će ga taj tain čuvati od kuršuma. Aleksa se iz ratova vratio sa brojnim ordenjem i sačuvanim tainom.
Pročitajte i: