DAČIĆ NA KONFERENCIJI U BEOGRADU: Želimo u EU, ali nismo u mogućnosti da podržimo sve njene odluke
Potpredsednik Vlade Srbije i šef diplomatije Ivica Dačić istakao je da je doprinos Srbije zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU pogrešno meriti procentima pridruživanja i crno-belom slikom da se moramo odlučiti za jednu od strana, jer Srbija učešćem u mirovnim misijama i ulogom u regionu daje značajan doprinos toj zajedničkoj politici.
On je, govoreći na konferenciji, "Globalna strategija spoljne i bezbednosne politike EU i zapadni Balkan", naglasio da je to Srbija posebno dokazala i tokom prošlogodišnjeg predsedavanja OEBS.
Dačić je podvukao da je strateški prioritet Srbije - punopravno članstvo u EU - neupitan i mnogobrojno puta potvrđen.
Globalna strategija EU, kako je istakao, sa velikom pažnjom je propraćena i u Srbiji, iako ona nije članica i nije bila uključena u njenu izradu.
Strategija veoma bitna za Srbiju
Za Srbiju, kako je rekao, Strategija je bitna, pošto je zemlja započela pregovore o članstvu u EU, čiji je važan segment usaglašavanje sa politikom Unije.
- Svet, a time i EU, ali i zapadni Balkan, koji ima, ako ne ključnu, onda važnu ulogu u bezbednosti Unije, prolaze kroz velika iskušenja i izazove, kao što su terorizam, migracija, verski fanatizam, klimatske promene i druge - kazao je Dačić.
Srbija kao pouzdan i kredibilan partner
Srbija se, prema njegovim rečima, do sada pokazala kao pouzdan i kredibilan partner u očuvanju stabilnosti na zapadnom Balkanu, ali i ublažavanju posledica migranstke krize, čiji je talas uzdrmao celu Evropu.
Ukazujući da se ne može isključiti da je migrantska kriza uticala na ishod referenduma u Velikoj Britaniji, Dačić je konstatovao da EU nije mogla u boljem trenutku da predstavi Globalnu strategiju.
DAČIĆ SA KINESKIM AMBASADOROM: Visok stepen razumevanja i uzajamne podrške
Srbija je procesom skrininga u Poglavlju 21, koje se tice zajedničke spoljne i bezbednosne politike, za koju je nadležno Ministarstvo inostranih poslova, započela pregovore o ovoj oblasti, ukazao je on.
- Srbija je od potpisivanja S SP 2008. započela proces usaglasasvnja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, iako je pravno bila obavezujuća od 2013. stupanjem na snagu tog dokumenta. Naš procenat pridruživanja iznosio je 99 odsto - rekao je Dačić.
Istovremeno je ukazao da je Srbija, prilikom donošenja odluka, imala u kontinuitetu konzistentant stav, a to je da nismo u ovoj fazi u mogućnosti da podržimo sve odluke EU.