ДАЧИЋ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ У БЕОГРАДУ: Желимо у ЕУ, али нисмо у могућности да подржимо све њене одлуке
Потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић истакао је да је допринос Србије заједничкој спољној и безбедносној политици ЕУ погрешно мерити процентима придруживања и црно-белом сликом да се морамо одлучити за једну од страна, јер Србија учешћем у мировним мисијама и улогом у региону даје значајан допринос тој заједничкој политици.
Он је, говорећи на конференцији, "Глобална стратегија спољне и безбедносне политике ЕУ и западни Балкан", нагласио да је то Србија посебно доказала и током прошлогодишњег председавања ОЕБС.
Дачић је подвукао да је стратешки приоритет Србије - пуноправно чланство у ЕУ - неупитан и многобројно пута потврђен.
Глобална стратегија ЕУ, како је истакао, са великом пажњом је пропраћена и у Србији, иако она није чланица и није била укључена у њену израду.
Стратегија веома битна за Србију
За Србију, како је рекао, Стратегија је битна, пошто је земља започела преговоре о чланству у ЕУ, чији је важан сегмент усаглашавање са политиком Уније.
- Свет, а тиме и ЕУ, али и западни Балкан, који има, ако не кључну, онда важну улогу у безбедности Уније, пролазе кроз велика искушења и изазове, као што су тероризам, миграција, верски фанатизам, климатске промене и друге - казао је Дачић.
Србија као поуздан и кредибилан партнер
Србија се, према његовим речима, до сада показала као поуздан и кредибилан партнер у очувању стабилности на западном Балкану, али и ублажавању последица мигранстке кризе, чији је талас уздрмао целу Европу.
Указујући да се не може искључити да је мигрантска криза утицала на исход референдума у Великој Британији, Дачић је констатовао да ЕУ није могла у бољем тренутку да представи Глобалну стратегију.
ДАЧИЋ СА КИНЕСКИМ АМБАСАДОРОМ: Висок степен разумевања и узајамне подршке
Србија је процесом скрининга у Поглављу 21, које се тице заједничке спољне и безбедносне политике, за коју је надлежно Министарство иностраних послова, започела преговоре о овој области, указао је он.
- Србија је од потписивања С СП 2008. започела процес усагласасвња са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, иако је правно била обавезујућа од 2013. ступањем на снагу тог документа. Наш проценат придруживања износио је 99 одсто - рекао је Дачић.
Истовремено је указао да је Србија, приликом доношења одлука, имала у континуитету конзистентант став, а то је да нисмо у овој фази у могућности да подржимо све одлуке ЕУ.