DEBATA ZA I PROTIV: Grčki parlament prihvatio mere štednje i uslove kreditora
Poslanici Skupštine Grčke počeli su na večerašnjoj sednici debatu o nepopularnim reformama, koje Grčka mora da sprovede da bi odblokirala novi paket pomoći evrozone.
Posle višesatne rasprave praćene velikim tenzijama, većina je prihvatila stroge mere štednje, iako je više desetina poslanika Sirize bila protiv predloga premijera Aleksisa Ciprasa.
Premijer Aleksis Cipras naglasio je da ostaje na mestu premijera zbog toga što ima parlamentarnu grupu na koju može da se osloni i da bi mu, u protivnom, bilo teško da obavlja tu dužnost.
On je rekao i da treba raspraviti da li je dilema postavljena pred vladu - sporazum ili “Grexit” - na mestu ili nije.
- Ako neko misli da je ta pretnja realna, mora da razmotri i posledice nesklapanja sporazuma - rekao je grčki premijer.
Govoreći o alternativama koje Grčka ima pred sobom, Cipras je rekao i da bi prihvatanje plana nemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea, koji predviđa i privremeni izlazak Grčke na najmanje pet godina iz evrozone, sa sobom nosi i element koji bi srušio vladu. Ministar finansija Euklid Cakalotos, poručio je da grčka levica treba da prevaziđe stare stavove, inače zemlja neće imati budućnost.
DESETINE POSLANIKA SIRIZE GLASALO PROTIV
Za reforme koje podrazumevaju strože mere štednje glasalo je 219 poslanika, uzdržano je bilo šestoro, a 64 glasalo je protiv.
Skoro polovina poslanika koji su glasali protiv je iz redova Sirize, a među njima su bili i doskorašnji ministar finansija Janis Varufakis, ministar energetike i lider Leve platforme Sirize Panajotis Lafazanis. Protiv su glasali i poslanici ultradesničarske "Zlatne zore".
"Mi nikad ne ulepšavamo situaciju", rekao je Cakalotos u parlamentu i dodao da je suviše rano procenjivati sporazum, jer mnogo toga zavisi od onoga što će se dešavati na političkom nivou u Evropi. Cakalotos je rekao i da će, tokom narednih nekoliko godina, Evropa biti na proveri, a neka od pitanja biće i ona sada postavljena Grčkoj vladi - da li poštuje demokratiju, solidarnost...
Poslanici grčkog parlamenta do ponoći je trebalo da se izjasne o predlogu zakona o strogim merama štednje koje međunarodni kreditori zahtevaju od Atine u zamenu za dodelu trećeg paketa pomoći.
"Kolege, u veoma smo kritičnim trenucima... Pozvani smo da odgovorno donesemo odluku. Preuzimam punu odgovornost za sve i ponosan sam na borbu kakvu smo vodili poslednjih nekoliko godina", rekao je Cipras, dodajući da tu borbu podržavaju levičarske partije, socijaldemokrate i zeleni širom Evrope.
Svoje izlaganje Cipras je zaključio rečima:
"Imao sam izbor između prihvatanja sporazuma sa kojim se nisam slagao ili Šojbleovim izborom koji je značio izlazak iz zone evra".
Za usvajanje tih mera bi, prema računici premijera Aleksisa Ciprasa, trebalo da glasaju proevropske opozicione stranke, dok su se pojedini članovi njegove stranke Siriza pobunili protiv, kako navodi AFP, drakonskih mera štednje.