ДЕБАТА ЗА И ПРОТИВ: Грчки парламент прихватио мере штедње и услове кредитора
Посланици Скупштине Грчке почели су на вечерашњој седници дебату о непопуларним реформама, које Грчка мора да спроведе да би одблокирала нови пакет помоћи еврозоне.
После вишесатне расправе праћене великим тензијама, већина је прихватила строге мере штедње, иако је више десетина посланика Сиризе била против предлога премијера Алексиса Ципраса.
Премијер Алексис Ципрас нагласио је да остаје на месту премијера због тога што има парламентарну групу на коју може да се ослони и да би му, у противном, било тешко да обавља ту дужност.
Он је рекао и да треба расправити да ли је дилема постављена пред владу - споразум или “Grexit” - на месту или није.
- Ако неко мисли да је та претња реална, мора да размотри и последице несклапања споразума - рекао је грчки премијер.
Говорећи о алтернативама које Грчка има пред собом, Ципрас је рекао и да би прихватање плана немачког министра финансија Волфганга Шојблеа, који предвиђа и привремени излазак Грчке на најмање пет година из еврозоне, са собом носи и елемент који би срушио владу. Министар финансија Еуклид Цакалотос, поручио је да грчка левица треба да превазиђе старе ставове, иначе земља неће имати будућност.
ДЕСЕТИНЕ ПОСЛАНИКА СИРИЗЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ
За реформе које подразумевају строже мере штедње гласало је 219 посланика, уздржано је било шесторо, а 64 гласало је против.
Скоро половина посланика који су гласали против је из редова Сиризе, а међу њима су били и доскорашњи министар финансија Јанис Варуфакис, министар енергетике и лидер Леве платформе Сиризе Панајотис Лафазанис. Против су гласали и посланици ултрадесничарске "Златне зоре".
"Ми никад не улепшавамо ситуацију", рекао је Цакалотос у парламенту и додао да је сувише рано процењивати споразум, јер много тога зависи од онога што ће се дешавати на политичком нивоу у Европи. Цакалотос је рекао и да ће, током наредних неколико година, Европа бити на провери, а нека од питања биће и она сада постављена Грчкој влади - да ли поштује демократију, солидарност...
Посланици грчког парламента до поноћи је требало да се изјасне о предлогу закона о строгим мерама штедње које међународни кредитори захтевају од Атине у замену за доделу трећег пакета помоћи.
"Колеге, у веома смо критичним тренуцима... Позвани смо да одговорно донесемо одлуку. Преузимам пуну одговорност за све и поносан сам на борбу какву смо водили последњих неколико година", рекао је Ципрас, додајући да ту борбу подржавају левичарске партије, социјалдемократе и зелени широм Европе.
Своје излагање Ципрас је закључио речима:
"Имао сам избор између прихватања споразума са којим се нисам слагао или Шојблеовим избором који је значио излазак из зоне евра".
За усвајање тих мера би, према рачуници премијера Алексиса Ципраса, требало да гласају проевропске опозиционе странке, док су се поједини чланови његове странке Сириза побунили против, како наводи АФП, драконских мера штедње.