FABRIKE-MUZEJI: Koliko su srpske mašine starije od nemačkih?
Pogoni u mnogim srpskim fabrikama više podsećaju na muzeje, nego na proizvodne hale.
U njima se nalaze “oldtajmeri” srpske industrije, a prosečna starost mašina je oko 28 godina, pišu Večernje Novosti. Najteža situacija je u tekstilnoj industriji, gde je oprema ušla u četvrtu deceniju, dok prosek vade farmaceuti sa opremom koja je pre tri godine postala punoletna. Stručnjaci smatraju da među najstarijim primercima koji se koriste ima i onih koji bi mogli pravo na otpad.
Situacija u privatnim firmama je malo bolja, a Nikola Bosnić, iz preduzeća “Niksan” iz Stare Pazove, kaže da mali broj privrednika može sebi da priušti nove mašine, dok oko 90 odsto njih uvozi staru opremu. - Tehnologija tako brzo napreduje da oprema posle pet godina već mora da se obnavlja - objašnjava Bosnić. - Mi smo uzimali sve novo, ali tako što bismo prodali stare mašine i uzeli kredit da doplatimo razliku u ceni. Nemamo dovoljno velike hale da skladištimo mašine koje su prevaziđene, a sve je manje malih privrednika i početnika koji bi mogli da je otkupe od nas. Prosek starosti mašina u našim halama je pet godina, a nabavljali smo, otprilike, po tri godišnje.
U trci sa “kolegama” iz zapadne Evrope, gde je prosek starosti opreme oko 9,5 godina, “eksponati” u našim pogonima nemaju velike šanse. Privrednici se, zbog nedostatka novca i visokih kamata, teško odlučuju za kredite. Čak i kada kupuju opremu, ona nije nova. Tako je svaka četvrta mašina uvezena u Srbiju - polovna.
- Poslednje istraživanje rađeno je pre pet godina, kada je utvrđeno da je prosečna starost mašina 29,5 godina - kaže Dragoljub Rajić, iz Mreže za poslovnu podršku. - Sada je situacija možda bolja za godinu ili dve, ali starost sigurno nije manja od prosečno 26 ili 27 godina. Ovom malom poboljšanju doprineo je dolazak više desetina inostranih kompanija od 2009. do danas u Srbiju koje su sa sobom donele i nove mašine i opremu. U Srbiji postoji problem sa novim tehnologijama.
Prosek starosti mašina u zemljama EU je 15,5 godina, a taj prosek kvare istočnoevropske zemlje koje su poslednje ušle u EU, jer je prosek recimo u Nemačkoj 9,5, a u Danskoj devet godina.
Na problem starosti mašina u Srbiji ukazali su i članovi tima USAID Projekta za bolje uslove poslovanja. Upravo zbog slabe dostupnosti bankarskih kredita malim i srednjim preduzećima, neophodno je pronaći druge izvore finansiranja. Jedan od načina pribavljanja neophodnih mašina za rad je i lizing, gde privrednik mašinu otplaćuje na rate, a da prethodno ne mora da stavi imovinu pod hipoteku ili zalogu.