General Stojanović: Dilema o NATO nije prioritet Srbije u ovom trenutku
BEOGRAD - Predsednik skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti, general Momir Stojanović kaže da nije ni "za" ni "protiv" ulaska Srbije u NATO, ali da u ovom trenutku ta dilema nije spoljnopolitički ni bezbednosni prioritet za Srbiju.
On kaže da je pitanje da li će za godinu, dve, tri EU voditi za nekoliko nijansi različitu odbrambenu politiku od NATO. U tom slučaju, naveo je, smatra da Srbija mora ozbiljno da se odredi i pristupi takvoj projektovanoj odbrambenoj politici EU.
Na tribini "Srbija mora biti vojno neutralna", Stojanović je rekao da je Srbija privržena ulasku u EU i da se već nazire da će EU imati neku potrebu za kolektivnim sistemom bezbednosti i za razvojem evropskih odbrambenih snaga.
"Nisam toliki protivnik ulasku u NATO ali treba definisati neke stvari. Imamo još vremena pa možda se pojavi koncept zajedničke odbrambene politike EU koji je, po meni, najprihvatljiviji. Ako se pojavi, ako da bog, trebalo bi da ga zdušno podržimo i uđemo u jedan takav sistem", kaže Stojanović.
Govoreći o problemima za eventualni ulazak Srbije u NATO, Stojanović je naveo činjenicu što je ta vojna alijansa priznala odbrambene snage Kosova i to što se većina građana protivi ulasku u NATO.
"Šta ćemo ako pristupimo savezu koji kaže da je granica na Merdaru sa Kosovom, a mi kažemo administrativna linija? Cinično je da idemo u brak sa nekim, a da se nismo dogovorili šta je šta, šta su granice Srbije", kaže Stojanović, koji je i poslanik Srpske napredne stranke.
Prema njegovim rečima, Srbija može da pruži svoj doprinos i mimo članstva u NATO, ali da je pitanje da li Srbija kao izolovano ostrvo može sama da se izbori sa bezbednosnim rizicima.
Bivši ministar odbrane nekadašnje državne zajednice Prvoslav Davinić, koji je bio u publici na tribini, odgovarajući na pitanje o NATO, rekao je da će Srbija pre ući u NATO nego u EU.
Izvršni direktor Centra za strateške alternative Dušan Proroković kaže da u Srbiji na delu "puzajuće pristupanje NATO", i da ulazak u NATO nije odgovor na bezbednosne rizike jer nije garant da neće doći do sukoba i ocenio da bi Srbija ulaskom u tu alijansu narušila svoju bezbednost.
Sa tezom da je na delu "puzajuće pristupanje Srbije NATO" složio se i osnivač Foruma za etničke odnose Dušan Janjić koji kaže da je vreme da Srbija reši tu dilemu jer već nekoliko vlada u Srbiji "igraju u uskom tunelu tražeći svetlo".
Pogledajte još:
- Kako sprečiti novi rat u Evropi?
- Obračuni oko Krima: "Zaboravili" da tamo žive i Rusi
- Mari Le Pen: Izveštaj o torturi CIA razlog za izlaz iz NATO