Grip ili prehlada?
Visoka temperatura je znak da se vaše telo bori protiv infekcija.
Ujutro ustajete i osećate malaksalost. Ne znate kako ste se prehladili, ali brže - bolje posežete za lekovima kako biste to sprečili. Razmišljate šta da popijete, jer ne znate ni tačno šta vam je. Smatrate da vam mnogi lekovi mogu pomoći, ali mi vam pomažemo da razlikujete da li imate grip ili prehladu.
Ako vas tempretarura preko 38,5 stepeni pogodila kao grom iz vedra nema, imate drhatvicu, bol u mišićima, osećaj teškoće u grudima znajte da je grip. Savetujemo vam da ne uzimate lekove na svoju ruku, već da posetite lekara u narednih 48 sati. Tretman će vam ublažiti simptome, ubrzati oporavak i sprečiti rizik od upale pluća ili bronihitisa, jer samo grip može voditi do ovih ozbiljnih zdravstvenih problema. Za antibioticima na svoju ruku nikako nemojte posezati, jer su oni namenjeni isključivo za ubjanje bakterija, a ne virusa koje vi imate.
Prehlada se drugačije manifestuje - curi vam nos, oči vam suze, boli vas grlo, kijate... Za razliku od gripa, simptomi se postepeno pogoršavaju. U tom slučaju, bilo bi poželjno da svakog dana uzimate vitamin C (250-500 mg) po mogućstvu čim se simptomi pojave. Naravno, to nije garancija da će vas prehlada proći. Ne preterujte sa prevelikim dozama, jer možete znatno oštetiti želudac.
U slučaju da imate blagu temperaturu, ne posežite za lekovima za njeno snižavanje. Visoka temperatura je znak da se borite protiv infekcije. Stoga, lezite, odmorite i pijte dosta tečnosti jer se tako smanjuje oticanje tkiva u nosnoj šupljini i sprečava stvaranje sluzi u sinusima. U slučaju da prehlada ne prestaje, svakog narednog dana povećavajte dozu lekova, piše b92.com.
Pročitajte i: 20 minuta vežbanja dnevno smanjuje rizik od gripa