Honorarni staž ne zastareva
Bez obzira koliko je godina prošlo, moguće je retroaktivno uplatiti staž na osnovu ranijeg honorarnog rada.
Danijela Milosavljević je jedna do mnogih koja je do stalnog posla došla posle više godina hororarnog rada. Tipično za novinarsku profesiju.
- Radila sam u dve novinske kuće, ukupno pet i po godina honorarno. Od tada je prošlo 15 i po godina i sada želim da uplatim staž. Značiće mi zbog penzije - priča ona.
Novinari, ali i muzičari, sportisti, članovi kulturno-umetničkih društava, ali i drugi koji obavljaju samostalnu deltatnost ukoliko nisu bili prijavljeni mogu da uplate doprinose i da regulišu penzioni staž. To pravo ne zastareva, a zahtev se može podneti uvek. Ali, za to su potrebni validni dokazi.
- U slučaju da nisu bili prijavljeni a imaju dokaze udruženja da su u određenom periodu obavljali samostalnu profesionalnu delatnost i da im je ona bila jedino ili glavno zanimanje, mogu kroz naknadni postupak da ostvare pravo na uplatu doprinosa za taj period - objašnjavaju u Fondu PIO.
Validni dokazi za PIO su potvrda udruženja koja je izdata na osnovu potvrde o radu, ugovori, priznanice o uplati poreza, odnosno dokazi o tome da je delatnost bila plaćena. Izjave svedoka se ne prihvataju.
Nakon prijave, Fond računa koliko će novca morati da se uplati za doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje, prenosi Kamatica.
I dok se honorarni rad, bez obzira kad je nastao, priznaje, građani koji imaju rupu u stažu, jer određeni period nisu radili, ne mogu da dokupe staž. Takvu mogućnost nisu imali ni po ovom važećem zakonu, a neće ga imati ni po novom, koji stupa na snagu 1. januara 2015. Retroaktivnost u dokupu staža ne postoji. Jedino ko može da dokupi staž jesu građani koji su radili u firmama koje su u međuvremenu otišle u stečaj ili ne postoje, ukoliko se utvrdi da poslodavac nije uplaćivao staž i pod uslovom da su u sistemu osiguranja.