Хонорарни стаж не застарева
Без обзира колико је година прошло, могуће је ретроактивно уплатити стаж на основу ранијег хонорарног рада.
Данијела Милосављевић је једна до многих која је до сталног посла дошла после више година хорорарног рада. Типично за новинарску професију.
- Радила сам у две новинске куће, укупно пет и по година хонорарно. Од тада је прошло 15 и по година и сада желим да уплатим стаж. Значиће ми због пензије - прича она.
Новинари, али и музичари, спортисти, чланови културно-уметничких друштава, али и други који обављају самосталну делтатност уколико нису били пријављени могу да уплате доприносе и да регулишу пензиони стаж. То право не застарева, а захтев се може поднети увек. Али, за то су потребни валидни докази.
- У случају да нису били пријављени а имају доказе удружења да су у одређеном периоду обављали самосталну професионалну делатност и да им је она била једино или главно занимање, могу кроз накнадни поступак да остваре право на уплату доприноса за тај период - објашњавају у Фонду ПИО.
Валидни докази за ПИО су потврда удружења која је издата на основу потврде о раду, уговори, признанице о уплати пореза, односно докази о томе да је делатност била плаћена. Изјаве сведока се не прихватају.
Након пријаве, Фонд рачуна колико ће новца морати да се уплати за доприносе за пензијско-инвалидско осигурање, преноси Каматица.
И док се хонорарни рад, без обзира кад је настао, признаје, грађани који имају рупу у стажу, јер одређени период нису радили, не могу да докупе стаж. Такву могућност нису имали ни по овом важећем закону, а неће га имати ни по новом, који ступа на снагу 1. јануара 2015. Ретроактивност у докупу стажа не постоји. Једино ко може да докупи стаж јесу грађани који су радили у фирмама које су у међувремену отишле у стечај или не постоје, уколико се утврди да послодавац није уплаћивао стаж и под условом да су у систему осигурања.