(INFOGRAFIK) BRZO, JEFTINO I LAKO: Evo koje su najbitnije promene zakona o ozakonjenju
Iz Ministarstva građevine kažu da je jedna od najbitnijih promena Zakona o ozakonjenju i to da odlaganja neće biti i da oni koji ne mogu da se ozakone, moraju biti srušeni. Takođe, novost je i da će ovog puta ozakonjenje biti brzo, lako i jeftino.
Predloženi zakon, kako je ranije izjavila potpredsednica Vlade i ministarka građevine Zorana Mihajlović, predviđa do 100 puta manje takse.
- Sa manje novca, manje dokumentacije i u kraćem roku moći ćete da ozakonite nelegalnu gradnju ukoliko zakon to dozvoljava. U suprotnom, taj objekat će biti srušen – rekli su za naš sajt iz Ministarstva građevine.
Ceo proces ozakonjenja mogao bi da bude završen u roku od najviše godinu dana, a reč je o skoro 1,5 miliona objekata.
Do 100 metara kvadratnih taksa 5.000 dinara
Vlasnici koji su već podneli u prethodnom periodu zahtev za legalizaciju, a kojih ima oko 700.000, platiće samo fiksnu taksu koja za stambene objekte do 100 metara kvadratnih iznosi 5.000 dinara, a do 200 kvadrata - 15.000 dinara, bilo gde da se nalazi objekat u Srbiji.
Što se tiče Ade Međice, kao i objekata na obalama Save i Dunava prema njima će biti primenjeno sve što je predviđeno za objekte izgrađene u zaštitim zonama gde će moći da se ozakone samo oni za koje upravljač javnog dobra da saglasnost na ozakonjenje.
Objekti za koje nadležni organ utvrdi da nemaju uslova za ozakonjenje biće porušeni.
- To su pre svega objekti u parkovima prirode, zaštićenom zonama koje pripadaju svim građanima Srbije a ne pojedincima koji su samovoljno gradili bez papira i dozvola. Objekti koji ugrožavaju bezbednost drugih objekata i građana i svi drugi za koje se utvrdi da je ozakonjenje nemoguće. U narednih godinu dana prečešljaćemo million i po nelegalnih objekata u Srbiji – kažu iz Ministarstva.
Bageri ruše 11 divljih vikendica u Specijalnom rezervatu Uvac
Inspekcija će 24. novembra početi rušenje objekata u kanjonu Uvca kod Nove Varoši. Biće uklonjeno 11 od dvadesetak objekata za koje postoji pravosnažno rešenje, ali se spisak vikendica za rušenje u Specijalnom rezervatu prirode još drži u tajnosti.
Iz Ministarstva građevine kažu da će redosled uklanjanja biti utvrđen na terenu, a zavisi od lokacija na kojima su izgrađeni objekti i mogućnosti pristupa objektima.