(ИНФОГРАФИК) БРЗО, ЈЕФТИНО И ЛАКО: Ево које су најбитније промене закона о озакоњењу
Из Министарства грађевине кажу да је једна од најбитнијих промена Закона о озакоњењу и то да одлагања неће бити и да они који не могу да се озаконе, морају бити срушени. Такође, новост је и да ће овог пута озакоњење бити брзо, лако и јефтино.
Предложени закон, како је раније изјавила потпредседница Владе и министарка грађевине Зорана Михајловић, предвиђа до 100 пута мање таксе.
- Са мање новца, мање документације и у краћем року моћи ћете да озаконите нелегалну градњу уколико закон то дозвољава. У супротном, тај објекат ће бити срушен – рекли су за наш сајт из Министарства грађевине.
Цео процес озакоњења могао би да буде завршен у року од највише годину дана, а реч је о скоро 1,5 милиона објеката.
До 100 метара квадратних такса 5.000 динара
Власници који су већ поднели у претходном периоду захтев за легализацију, а којих има око 700.000, платиће само фиксну таксу која за стамбене објекте до 100 метара квадратних износи 5.000 динара, а до 200 квадрата - 15.000 динара, било где да се налази објекат у Србији.
Што се тиче Аде Међице, као и објеката на обалама Саве и Дунава према њима ће бити примењено све што је предвиђено за објекте изграђене у заштитим зонама где ће моћи да се озаконе само они за које управљач јавног добра да сагласност на озакоњење.
Објекти за које надлежни орган утврди да немају услова за озакоњење биће порушени.
- То су пре свега објекти у парковима природе, заштићеном зонама које припадају свим грађанима Србије а не појединцима који су самовољно градили без папира и дозвола. Објекти који угрожавају безбедност других објеката и грађана и сви други за које се утврди да је озакоњење немогуће. У наредних годину дана пречешљаћемо million и по нелегалних објеката у Србији – кажу из Министарства.
Багери руше 11 дивљих викендица у Специјалном резервату Увац
Инспекција ће 24. новембра почети рушење објеката у кањону Увца код Нове Вароши. Биће уклоњено 11 од двадесетак објеката за које постоји правоснажно решење, али се списак викендица за рушење у Специјалном резервату природе још држи у тајности.
Из Министарства грађевине кажу да ће редослед уклањања бити утврђен на терену, а зависи од локација на којима су изграђени објекти и могућности приступа објектима.