JAPANSKI NAPREDAK: Proizvodnja električne energije moguća i u svemiru
Japanska svemirska agencija je postigla veliki napredak u okviru projekta izgradnje solarne centrale koja bi bila u orbiti Zemlje.
Japan još od 80-ih godina prošloga veka razmišlja o proizvodnji električne energije u svemiru. Ideja je da se energija neprekidno šalje na Zemlju, bez ograničenja, zbog smenjivanja dana i noći ili oblaka.
Japanska svemirska agencija je najnoviji uspeh postigla slanjem dva kilovata električne energije mikrotalasnim zračenjem na razdaljini od 55 metara. Ambiciozan projekat izgradnje svemirske centrale pokrenut je 2009. godine, a istraživanja su počela još 1998. godine, prenosi portal Bizzlife.
Kako je navedeno, struju bi proizvodili ogromni fotonaponski paneli, kakvi se već koriste za pretvaranje energije Sunca u električnu energiju. Godišnji kapacitet postrojenja u orbiti bio bi pet do deset puta veći nego istovetnog, u atmosferi, na površini Zemlje. Zatim bi se električna energija pretvarala u "energetski fluks" koji bi se laserom ili mikrotalasno prenosio na Zemlju gde bi ga "hvatala" posebna velika satelitska antena i pretvarala u električnu struju.
Doduše, ova tehnologija neće moći da se primenjuje pre 2014. godine, kako navodi Japanska svemirska agencija.
- Budući da je Sunce izvor čiste, neiscrpne energije, verujemo da ovaj sistem može da pomogne u rešavanju problema nedostatka energije i zagrevanja klime na Zemlji - objasnila je istraživačka firma Mitsubishi Heavy Industries (MHI), specijalizovana za vazduhoplovnu i svemirsku tehnologiju, a preneo je Bizzlife.