JESTE LI I VI ČULI ZA PRDIĆE I ZAKLANE? Ovo je lista najsmešnijih prezimena u Srbiji
Prezimena luda nalaze se svuda!
Verovatno ste se sto put nasmejali kada čujete kako se neko preziva! Da li ste znali da u Srbiji možete da upoznate Prdiće, Zaklane, Agbabe, ali i nekoga ko se preziva Ružan, Trtić ili Kasapić?
U Srbiji najčešće vam se može desiti da upoznate nekoga ko se preziva Jovanović, Stojanović, Petrović i Đorđević… Međutim, ima i onih koji nose malo manje uobičajena prezimena, kao što su Nedoklan, Smrzlić, Studen i Krešoje, ali i Strenka, Havran i Šaganović.
NAJVIŠE JOVANOVIĆA
Najraširenija srpska prezimena Jovanović, Petrović, Pavlović, Nikolić i Đorđević nastala su od muških ličnih imena preuzetih od hrišćanskih svetaca i potiču iz tuđih jezika. Prvo iz aramejskog a ostala iz grčkog. Samo u Beogradu Jovanovića ima blizu 40.000. Petrovića - 30.000, Nikolića - 25.000, Đorđevića – 20.000.
Prezimena u našim krajevima se tek od 1842. godine, naredbom kneza Aleksandra Karađorđevića, uvode kao obavezan vid identifikacije. Ranije prezimena nije ni bilo, već su umesto njega Srbi i narodi sa Balkana dodavali naziv plemena iz kojeg potiču.
Prva prezimena su u celom svetu nastajala kao prisvojni pridevi od očevog imena (otud termin patronimi) a ređe od majčinog (matronimi). Tek sa porastom stanovništva i formiranjem mesta i urbanih celina pripadnici određenih bratstava počeli su sebe da označavaju zajedničkim imenom, najviše po starešini bratstva ili kakvom znamenitom pretku.
Tako su Srbi u Budimu nosili prezimena poput Gužva, Debeljković, Erceglija, Živin, Kljakavi, Kobila, Tot, ali i Majstor, Mali, Šteta, Čupavi i Čarapa.
Neobična su i prezimena poreklom iz Hercegovine, a koja se mogu čuti i u Srbiji. Takva su na primer: Agbaba, Guzina i Guzičić, Istinić, Prdić, ali i Zaklan i Prdavica.
Tu je i prezime Habenšus, Avram, Tupeša, ali i Jakuš, Šipka, Kartal, Bencuz i Drakul. Može zvučati smešno i kada se nekome predstavite, pa uz svoje ime glasno izgovorite prezIme Zvijer, Osoba, Četnik, Kuga, Dronjak ili pak Bu.
Ima i onih koja danas zvuče vulgarno kao što su Špička, Kenjalo, Kurić i Karagaća.
Međutim, ona su ranije imala drugačije značenje. Gaće su ranije bile naziv za pantalone, a ne za donji veš, pa je prezime Karagaća značilo da je u pitanju neko ko nosi crne pantalone.
Takođe, Kur je praslovenska reč za petla, pa odatle potiče i to prezime.
Naša prezimena nastajala su na najrazličitije načine i prema najrazličitijim pojavama. Tako su među prezimenima naravi, sklonosti, ponašanja, duševnih stanja i intelektualnih odlika nalaze: Dobrić i Lošić, Brzić i Gužvić, Gordić i Oštrić, Žestić i Zvocić, Durić i Kavgić, Zlomislić i Kukavčević, Mazić i Čepić, Trpić i Trošić, Leleković i Plakalović, Vedrić i Mrzić, Mudrić i Blesić, Balvanović i Zvekanović, kao i ona koja nisu na „ić“: Bistrica i Zvekan, Magarac i Mudreša, Šušumiga i Šupljeglav.
Zanimljiv je i spisak takozvanih krvoločnih imena, među kojima su Koljivratić i Koljibabić, Derikravić i Derikonjić, Mačkodavić i Mučibabić, Derjarac i Mačkoder, Konjoder, Gulivrana, Gulikrava, Derikobila...
Postoji anegdota da su pogrdna prezimena Srbi sami sebi davali, odnosno protiveći se Austrougarskoj vlasti izmišljali su svakakva smešna prezimena. Kasnije se ispostavilo da će izgubiti imanje ukoliko se odreknu svog prezimena, pa su bili primorani da usvoje to što su izmislili.