ISTORIJSKA POSETA: Kako će nam dolazak kineskog predsednika promeniti položaj u svetu?
N.R. Kina je jedan od nezaobilaznih stubova spoljne politike Srbije.
Srbiju i Kinu povezuje mnogo godina dobrih prijateljskih odnosa. Danas je Kina jedan od nezaobilaznih stubova spoljne politike Srbije. Ona predstavlja drugu najveću ekonomiju na svetu, odmah posle SAD-a, a prvu po stopi privrednog rasta. Ono što je bitno naglasiti jeste i činjenica da je kinesko tržište najveće na svetu.
Polako ali sigurno ona je kroz period nakon otvaranja prema Zapadu postala ekonomska sila koju više niko ne zaobilazi, i jedna od ključnih zemalja na području geopolitike.
DŽIHAD NA DALEKOM ISTOKU: Jedan deo Kine uveliko sanja svoju Islamsku državu
Uspostavljanje odnosa
Prvi zvanični diplomatski odnosi između Srbije (nekadašnje socijalističke Jugoslavije) i Narodne Republike Kine uspostavljeni su daleke 1955. godine i do danas je odnos između dveju zemalja išao uglavnom uzlaznom putanjom.
Kina je jedna od zemalja koja dosta ulaže u srpsku privredu. Pored izražene bilateralne političke saradnje, ne treba zanemariti i ekonomsku saradnju. Jedan od najvidljivijih oblika ulaganja Kine u Srbiju, jesu infrastrukturna ulaganja. Naime, kao primere možemo navesti nedavnu izgradnju Pupinovog mosta koji povezuje Zemun i Borču, kao i radovi na izgradnji autoputeva u Srbiji na kojima je angažovana kineska kompanija "Shandong Hi-Speed Group Corporation", kao i radovi na termoelektrani "Kostolac" gde radi kompanija "China Machinery Engineering Corporation (CMEC)".
OVAKO ĆE KINA OSVOJITI EVROPU: Dolaze Putem svile i kupuju sve!
Kineske kompanije u Srbiji
Trenutno u Srbiji posluje oko deset kineskih državnih kompanija, navešćemo neke od njih: pomenuta CMEC, zatim "China Road and Bridge Corporation" (CRBC), svetski brend "Huawei", "Shandong Hi-Speed Group Corporation" itd.
Nedavno je premijer Srbije Aleksandar Vučić prilikom posete Smederevu izjavio da je država spremna da sarađuje sa kineskom kompanijom “Hebei Iron and Steel group” (HBIS), koja bi mogla da posluje sa "Železarom Smederevo“"
Treba spomenuti da su sve češći razgovori srpskih i kineskih zvaničnika o zajedničkom nastupu na trećim tržištima. Tako je predsednik Kine Si Đinping predložio obnovu "puteva svile" koja bi kao geopolitički i geoekonomski veoma pogodovala obnovi i razvoju srpske privrede i ekonomije, gde bi Srbija bila nezaobilazna stanica na "novim putevima svile".
Bilateralna saradnja
Danas Srbija za Kinu predstavlja veoma važnog aktera na Zapadnom Balkanu i važnog partnera Kine u Evropi. Da se odnosi dveju zemalja kreću uzlaznom putanjom i ka progresivnijoj privrednoj i političkoj saradnji ukazuje i intenziviranje susreta srpskih i kineskih zvaničnika u proteklih dve do tri godine.
Tokom 2014. godine Srbiju je posetio kineski premijer Li Kećijang i prisustvovao Samitu lidera Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, zatim poseta vicepremijera Kine Džanga Gaolija Srbiji, kao i posete predsednika Nikolića Pekingu tokom održavanja vojne parade i premijera Vučića prošle godine. A sada se očekuje poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu. Reč je o prvoj poseti kineskog predsednika Srbiji nakon one Li Sjennjena SFRJ pre 32 godine.
SRBIJA PAMTI '84: Ovo je poslednje predsednik Kine koji je posetio Beograd
Samit 16+1
Razvoj odnosa Kine sa Republikom Srbijom i drugim zemljama Srednje i Istočne Evrope (SIE) je u proteklih nekoliko godina pod snažnim uticajem mehanizma saradnje 16+1 (koji obuhvata NR Kinu i 16 zemalja SIE).
Tokom 2015. godine, u novembru je održan i Samit Kine i 16 zemalja Istočne i Centralne Evrope u Pekingu, na kome su učestvovali zvaničnici obe zemlje. Kao rezultat samita, donete su smernice za saradnju između Kine i zemalja SIE. Neke se tiču i naše zemlje, a to je da će tokom 2016. godine NR Kina obezbediti izložbeni prostor za poljoprivredne proizvode iz Srbije i drugih zemalja SIE na sajmu u provinciji Junan krajem 2016.
"Novi putevi svile"
Kina je danas jedan ozbiljan takmac u međunarodnoj politici i ekonomiji. Prema parametrima koji se odnose na ekonomiju, trenutno zauzima drugo mesto u svetu iako je najveće tržište na svetu.
KINA NA PREKRETNICI: "Novi put svile" i kraj američke dominacije svetom
Ipak, kroz vekove Kina nije mnogo radila na jačanju svog međunarodnog uticaja. Dugo se držala dalje od glavnih svetskih događaja. Tek u poslednjih nekoliko godina situacija se naglo menja i Kina postaje sve prisutnija izvan svojih granica. Ono o čemu se sada govori i što može interesovati Srbiju kao zemlju na balkanskom čvorištu puteva jesu pomenuti "Novi putevi svile".
China's project for New Silk Road... pic.twitter.com/THZyeCtQ82— Alper Üçok (@AlperUcok) June 15, 2016
Reč je o 2 nova pravca - jedan je onaj drevni kopneni, koji spaja Evropu i Aziju, koji će biti modernizovan, a drugi je novi, pomorski, koji će spojiti morskim putem Aziju, Afriku, Evropu. To je o ogromnom projekat u koji je Kina već uložila stotine milijardi dolara i u kome bi Srbija lako mogla da pronađe svoje ekonomske interese.
Zaštitnica srpskog suvereniteta
Što se tiče trenutne situacije na Kosovu i Metohiji, Kina je tu odlučna da podrži Srbiju u njenom nastojanju da očuva suverenitet i teritorijalni integritet, poštujući Rezoluciju UN 1244.
Svrha "Novih puteva svile" jeste da se pojača izvoz, podstakne znatan razvoj zaboravljene Evroazije, kao i povećanje dostupnosti hrane i energije, ali i ono najvažnije da se smanji uticaj američkog dolara.
Za Novi put svile, Kina ima podršku od strane vlada 60 država sveta, među kojima je i vlada naše zemlje.
Kina će od "Novih puteva svile" svakako ojačati svoju ekonomiju, povezaće regione Azije, Evrope i Afrike i pojačati svoja ulaganja na ovim kontinentima i u ekonomskom smislu će doprineti širenju poslovne saradnje.
Otuda je važan i predstojeća poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji. Našoj zemlji se pruža prilika da svoje odnose sa Kinom podigne na novi nivo, ali i da zauzme mnogo povoljniji geopolitički i geoekonomski položaj u regionu i svetu.
(MAPA) BEOGRAĐANI, OBRATITE PAŽNJU: Ovo su ulice kojima će prolaziti kineski predsednik
U planu je da Vlada Srbija potpiše oko 20 sporazuma i protokola sa kineskim partnerima.
Poseta je značajna i za bilateralne odnose dve zemlje jer je Kina jedan od stubova srpske spoljne politike dok Kina našu zemlju vidi kao strateškog partnera u svom prodoru na evropska tržišta i važnog centra na "novom putu svile".