KINA NA PREKRETNICI: "Novi put svile" i kraj američke dominacije svetom
Postoji razlog zašto će na reč "imperijalizam" jedni pomisliti SAD, drugi možda SSSR ili Rusija, ali tek manji broj će pomisliti da je u pitanju Kina.
Kina je kroz dobar deo svoje istorije bila sama sebi dovoljna. Vekovima su njeni vladari na takav način uređivali njen sistem i on je, nekad bolje, nekad gore, ipak funkcionisao.
Kina kroz vekove nije radila na jačanju svog međunarodnog uticaja. Dugo se ova azijska zemlja držala dalje od glavnih svetskih događaja. Ekonomski razvoj je vremenom omogućilo jačanje spoljno-političkog uticaja Kine. U poslednjih nekoliko godina situacija se brzo menja i Kina postaje sve prisutnija izvan svojih granica.
KERI APELUJE: Diplomatijom rešiti spor u Južnokineskom moru (VIDEO)
Kineske fabrike niču u velikom broju afričkih zemalja. Postavlja se pitanje eksploatacije radne snage u Africi, gde se koristi slabo plaćena radna snaga. Često se iz ovog razloga na kineski uticaj u Africi posmatra kao na neku vrstu "imperijalizma". Treba, ipak, pomenuti da to nije veliko širenje uticaja, kamoli "imperijalizam".
Međutim, napeta je situacija na prostoru Južnog kineskog mora. Ta nenastanjena ostrva i grebeni imaju razne vrednosti. Geostrateški govorimo o izuzetnom položaju kroz koji prolazi ogroman deo međunarodne pomorske trgovine. Ispod površine navodno ima i vrednih resursa kao što je prirodni gas.
Podići veštačka ostrva i reći da su Vaši zaista može samo velika svetska sila, ona koja tim putem želi da da do znanja svima da to i jeste.
NAJTEŽE PROZIVKE DO SADA: SAD i Kina razmenile optužbe o spornim ostrvima u Južnokineskom moru
Ali, ono o čemu se sada govori i što započinje svoju eru jeste "Novi put svile". Reč je o 2 nova pravca - jedan je onaj drevni kopneni, koji spaja Evropu i Aziju, koji bi trebao sada modernizovati, a drugi je novi, pomorski, koji će spojiti morskim putem Aziju, Afriku, Evropu. Reč je o kineskom projektu, gigantskom projektu u kojeg Kina već ulaže stotine milijardi dolara.
Ukoliko zaživi ideja o novim putevima svile, Kina će postati najveća sila sveta!
Ono što Kinu danas najviše interesuje jeste da bude privredni hegemon i da se njen uticaj u svetu odnosi uglavnom na ekonomsku saradnju i razvoj. Najveći problem ka realizaciji ove ideje jesu oblasti kroz koje će prolaziti ova dva pravca, jer su u mnogim mestima, kroz koja bi išla ova ruta, ratom zahvaćena područja. Međutim, treba se setiti kineske filozofije koja kaže da će svi dobro profitirati i neće im više biti do ratovanja, a možda čak zavlada i mir među zaraćenim stranama.
OVAKO ĆE KINA OSVOJITI EVROPU: Dolaze Putem svile i kupuju sve!
Zašto Kina tako čvrsto želi da zaživi priča o Novim putevima svile? Odgovor je u SAD.
Ovaj svetski hegemon sve vreme steže obruč oko Kine i ona teži da se oslobodi tog obruča. Podsetimo, aktuelni američki predsednik Barak Obama je za vreme prvog mandata najavio veliki zaokret u američkoj geopolitici prema regionu Azija-Pacifik. Obama je najavio da će SAD ostati i dalje biti "pacifička sila", dok je za Kinu smatrao da ona treba ostati kao do tada, zemlja koja se neće mnogo mešati u svetske političke tokove.
U pitanju je usađeni strah kod američkih političkih elita da bi premeštanjem sa jednog na drugo područje u svetu mogli da izgube teritorije od strane antagonističkih sila. Primeri su Irak u vreme američke intervencije i danas kada preovladava uticaj Irana u ovoj zemlji. Zatim slabljenje američkog uticaja u Latinskoj Americi daje odrešene ruke levičarskim vladama. Sada su se SAD opet posvetile ovom delu sveta i primećuje se pad levičarskih vlada. Ista priča je i sa Rusijom za koju veruju da jača uticaj u Istočnoj Evropi, preuzimanjem Krima. SAD veruju da će Rusija nastaviti da jača svoj uticaj u ovom delu Evrope i zbog toga šalju trupe.
Kada je reč o Aziji, Kina je dala dobar odgovor na Obamino "prebacivanje američkog fokusa". Taj odgovor jesu "Novi put svile".
OVDE ĆE RADITI 1.400 LJUDI: Vučić obišao gradilište "Mei Ta" u Obrenovcu
Glavni cilj novog puta svile jeste jačanje "5 konekcija", a one su: trgovina, infrastruktura, investicije, kapital, ljudi. Tako će nastati velika regija sa "zajedničkim interesima, zajedničkom sudbinom i zajedničkim obvezama".
Svrha Novih puteva svile jeste da se pojača izvoz, podstakne znatan razvoj zaboravljene Evroazije, kao i povećanje dostupnosti hrane i energije, ali i ono najvažnije da se smanji uticaj američkog dolara.
Za Novi put svile, Kina ima podršku od strane vlada 60 država sveta.
U SENCI BRITANSKOG REFERENDUMA: Tajni rat koji će odlučiti novog "vladara" Evrope
Kopnena ruta Novog puta svile spajaće Aziju, Evropu i Afriku - ići će od Kine preko Centralne Azije do Rusije i Evrope na severu i od Kine do Persijskog zaliva i Sredozemnog mora preko Centralne Azije i Indijskog okeana na jugu. Pomorski put će pak ići od kineske obale do Evrope preko Južnog kineskog mora i Indijskog okeana, a jedan ogranak će spajati Kinu sa Južnim Pacifikom.
New Silk Road: Finding money to fund building new infrastructure https://t.co/Di0nEoLi2S pic.twitter.com/XgIp5Xm9tR— CCTV (@CCTV) June 3, 2016
Reč je o ogromnom geografskom području - o prostoru koji će obuhvatati čak 4,4 milijarde ljudi (63 odsto sveta) i 29 odsto globalnog BDP-a. Dva glavna "krila" Azije biće ove dve rute, a glava ove moćne ptice biće Kina.
Zanimljivo je da se ove rute neće preklapati niti ulaziti u koliziju sa američkim trgovinskim i vojnim rutama i samim tim će se izbeći bilo kakve konfrontacije između dva velika hegemona.
NIKOLIĆ: Srbija je stub Kine u Evropi
Kina će od Novih puteva svile svakako ojačati svoju ekonomiju, povezaće regione Azije, Evrope i Afrike, pojačati svoja ulaganja na ovim kontinentima i u ekonomskom smislu će doprineti širenju poslovne saradnje.
Što se tiče međunarodne političke scene, ona će svakako ojačati svoje prisustvo prvenstveno u Aziji, ojačaće svoj uticaj u Pacifiku, Evropi i Istočnoj Africi. A što je najbitnije, oslobodiće se američkog pritiska i obruča koji se oko nje steže naročito u Jugoistočnoj Aziji.