Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

КИНА НА ПРЕКРЕТНИЦИ: "Нови пут свиле" и крај америчке доминације светом

09.06.2016. 06:11
Barak Obama i Si Đinping
Барак Обама и Си Ђинпинг / Извор: Профимедиа

Постоји разлог зашто ће на реч "империјализам" једни помислити САД, други можда СССР или Русија, али тек мањи број ће помислити да је у питању Кина.

Кина је кроз добар део своје историје била сама себи довољна. Вековима су њени владари на такав начин уређивали њен систем и он је, некад боље, некад горе, ипак функционисао.

Кина кроз векове није радила на јачању свог међународног утицаја. Дуго се ова азијска земља држала даље од главних светских догађаја. Економски развој је временом омогућило јачање спољно-политичког утицаја Кине. У последњих неколико година ситуација се брзо мења и Кина постаје све присутнија изван својих граница. 

КЕРИ АПЕЛУЈЕ: Дипломатијом решити спор у Јужнокинеском мору (ВИДЕО)

Кинеске фабрике ничу у великом броју афричких земаља. Поставља се питање експлоатације радне снаге у Африци, где се користи слабо плаћена радна снага. Често се из овог разлога на кинески утицај у Африци посматра као на неку врсту "империјализма". Треба, ипак, поменути да то није велико ширење утицаја, камоли "империјализам".

Put svile
Пут свиле / Извор: Профимедиа/илустрација

Међутим, напета је ситуација на простору Јужног кинеског мора. Та ненастањена острва и гребени имају разне вредности. Геостратешки говоримо о изузетном положају кроз који пролази огроман део међународне поморске трговине. Испод површине наводно има и вредних ресурса као што је природни гас.

Подићи вештачка острва и рећи да су Ваши заиста може само велика светска сила, она која тим путем жели да да до знања свима да то и јесте.

НАЈТЕЖЕ ПРОЗИВКЕ ДО САДА: САД и Кина размениле оптужбе о спорним острвима у Јужнокинеском мору

Али, оно о чему се сада говори и што започиње своју еру јесте "Нови пут свиле". Реч је о 2 нова правца - један је онај древни копнени, који спаја Европу и Азију, који би требао сада модернизовати, а други је нови, поморски, који ће спојити морским путем Азију, Африку, Европу. Реч је о кинеском пројекту, гигантском пројекту у којег Кина већ улаже стотине милијарди долара. 

AIIB
АИИБ / Извор: Профимедиа/илустрација

Уколико заживи идеја о новим путевима свиле, Кина ће постати највећа сила света! 

Оно што Кину данас највише интересује јесте да буде привредни хегемон и да се њен утицај у свету односи углавном на економску сарадњу и развој. Највећи проблем ка реализацији ове идеје јесу области кроз које ће пролазити ова два правца, јер су у многим местима, кроз која би ишла ова рута, ратом захваћена подручја. Међутим, треба се сетити кинеске филозофије која каже да ће сви добро профитирати и неће им више бити до ратовања, а можда чак завлада и мир међу зараћеним странама.

ОВАКО ЋЕ КИНА ОСВОЈИТИ ЕВРОПУ: Долазе Путем свиле и купују све!

Зашто Кина тако чврсто жели да заживи прича о Новим путевима свиле? Одговор је у САД.

Овај светски хегемон све време стеже обруч око Кине и она тежи да се ослободи тог обруча. Подсетимо, актуелни амерички председник Барак Обама је за време првог мандата најавио велики заокрет у америчкој геополитици према региону Азија-Пацифик. Обама је најавио да ће САД остати и даље бити "пацифичка сила", док је за Кину сматрао да она треба остати као до тада, земља која се неће много мешати у светске политичке токове.

Kineski trgovački brodovi
Кинески трговачки бродови / Извор: Профимедиа/илустрација

У питању је усађени страх код америчких политичких елита да би премештањем са једног на друго подручје у свету могли да изгубе територије од стране антагонистичких сила. Примери су Ирак у време америчке интервенције и данас када преовладава утицај Ирана у овој земљи. Затим слабљење америчког утицаја у Латинској Америци даје одрешене руке левичарским владама. Сада су се САД опет посветиле овом делу света и примећује се пад левичарских влада. Иста прича је и са Русијом за коју верују да јача утицај у Источној Европи, преузимањем Крима. САД верују да ће Русија наставити да јача свој утицај у овом делу Европе и због тога шаљу трупе.

Када је реч о Азији, Кина је дала добар одговор на Обамино "пребацивање америчког фокуса". Тај одговор јесу "Нови пут свиле".

ОВДЕ ЋЕ РАДИТИ 1.400 ЉУДИ: Вучић обишао градилиште "Меи Та" у Обреновцу

Tkanina od svile
Тканина од свиле / Извор: Профимедиа/илустрација

Главни циљ новог пута свиле јесте јачање "5 конекција", а оне су: трговина, инфраструктура, инвестиције, капитал, људи. Тако ће настати велика регија са "заједничким интересима, заједничком судбином и заједничким обвезама".

Сврха Нових путева свиле јесте да се појача извоз, подстакне знатан развој заборављене Евроазије, као и повећање доступности хране и енергије, али и оно најважније да се смањи утицај америчког долара.

За Нови пут свиле, Кина има подршку од стране влада 60 држава света.

У СЕНЦИ БРИТАНСКОГ РЕФЕРЕНДУМА: Тајни рат који ће одлучити новог "владара" Европе

Копнена рута Новог пута свиле спајаће Азију, Европу и Африку - ићи ће од Кине преко Централне Азије до Русије и Европе на северу и од Кине до Персијског залива и Средоземног мора преко Централне Азије и Индијског океана на југу. Поморски пут ће пак ићи од кинеске обале до Европе преко Јужног кинеског мора и Индијског океана, а један огранак ће спајати Кину са Јужним Пацификом.

Реч је о огромном географском подручју - о простору који ће обухватати чак 4,4 милијарде људи (63 одсто света) и 29 одсто глобалног БДП-а. Два главна "крила" Азије биће ове две руте, а глава ове моћне птице биће Кина.

Занимљиво је да се ове руте неће преклапати нити улазити у колизију са америчким трговинским и војним рутама и самим тим ће се избећи било какве конфронтације између два велика хегемона.

НИКОЛИЋ: Србија је стуб Кине у Европи

Žene oficiri-kineska vojska
Жене официри-кинеска војска / Извор: Профимедиа/илустрација

Кина ће од Нових путева свиле свакако ојачати своју економију, повезаће регионе Азије, Европе и Африке, појачати своја улагања на овим континентима и у економском смислу ће допринети ширењу пословне сарадње.

Што се тиче међународне политичке сцене, она ће свакако ојачати своје присуство првенствено у Азији, ојачаће свој утицај у Пацифику, Европи и Источној Африци. А што је најбитније, ослободиће се америчког притиска и обруча који се око ње стеже нарочито у Југоисточној Азији.