SRBIJA PAMTI '84: Ovo je poslednje predsednik Kine koji je posetio Beograd
Predsednik NR Kine Si Đinping dolazi u istorijsku trodnevnu posetu Srbiji 17. juna, što je prva poseta kineskog predsednika nakon 32 godine.
Prestonica Srbije i bivše Jugoslavije pamti 1984. godinu i poslednju posetu jednog kineskog predsednika. Tada se na čelu najmnogoljudnije zemlje na svetu nalazio Li Sjenjen koji je iste godine postao i počasni građanin Beograda.
KINA NA PREKRETNICI: "Novi put svile" i kraj američke dominacije svetom
Međutim, koliko se tadašnja Kina razlikovala od ove danas toliko se i Li Sjenjen razlikovao od sadašnjeg predsednika Si Đinpinga. Li, koji je bio na vlasti od 1983. do 1988. godine, u velikoj meri je važio za ceremonijalnog predsednika države, što se ne može reći i za Đinpinga, koji ima punu kontrolu nad vladom i zemljom.
DŽIHAD NA DALEKOM ISTOKU: Jedan deo Kine uveliko sanja svoju Islamsku državu
Kao član Komunističke partije Kine (KPK) od 1927. godine i veteran Dugog marša (1934-35), Li je služio državu kao vojni kapetan i politički komesar. Nakon komunističke pobede 1949. godine i dolaska Mao Cedunga na vlast, postao je guverner svoje rodne provincije.
Iako samouki ekonomista, Li služio je i kao ministar finansija u Pekingu od 1954. do 1978. godine zalagavši se za sovjetski ekonomski model centralnog planiranja. Odigrao je značajnu ulogu u obnovi ekonomije posle "Velike gladi" koja je nastupila usled propasti inicijative pod nazivom Veliki korak napred (1958-1961) - ekonomski i socijalni plan čiji je cilj bio iskoristiti kinesku ogromnu populaciju kako bi se zemlja brzo preobrazila iz poljoprivredne ekonomije u modernu industrijalizovanu.
Smatran je jednim od najuticajnijih arhitekata ekonomske politike posle Kulturne revolucije i jednim od osam mudraca KPK.
OVAKO ĆE KINA OSVOJITI EVROPU: Dolaze Putem svile i kupuju sve!
Nakon Maove smrti 1976. godine, Li Sjenjen je uspeo da preživi brojne čistke. Iako se u početku protivio idejama Deng Sjaopinga, čuvenog kineskog reformatora koji je želeo da Kinu okrene ka tržišnoj ekonomiji, ubrzo se povukao kada je Deng postao premijer Kine i okrivio sebe za privredni deficit. Tada je Deng postao de facto vođa Kine a Li, iako predsednik, nije više uživao stvarnu moć.
Tokom 1988. godine odlučio je da se povuče sa mesta predsednika, ali je zbog svoje dugogodišnje službe i posvećenosti bio postavljen na čelu Nacionalnog komiteta kineske narodne političke konsultativne konferencije sve do svoje smrti 1992. godine.
SRPSKI ISKORAK KA EVROAZIJSKOJ UNIJI: Evo šta to konkretno znači za našu zemlju!
Stub srpske spoljne politike
Predstojeća poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji pruža našoj zemlji priliku da svoje odnose sa Kinom podigne na novi nivo, ali i da zauzme mnogo povoljniji geopolitički i geoekonomski položaj u regionu i svetu.
Poseta je značajna i za bilateralne odnose dve zemlje jer je Kina jedan od stubova srpske spoljne politike i druga ekonomija sveta, dok Kina našu zemlju vidi kao strateškog partnere za prodor na evropska tržišta i važnog centra na "novom kineskom putu svile".