СРБИЈА ПАМТИ '84: Ово је последње председник Кине који је посетио Београд
Председник НР Кине Си Ђинпинг долази у историјску тродневну посету Србији 17. јуна, што је прва посета кинеског председника након 32 године.
Престоница Србије и бивше Југославије памти 1984. годину и последњу посету једног кинеског председника. Тада се на челу најмногољудније земље на свету налазио Ли Сјењен који је исте године постао и почасни грађанин Београда.
КИНА НА ПРЕКРЕТНИЦИ: "Нови пут свиле" и крај америчке доминације светом
Међутим, колико се тадашња Кина разликовала од ове данас толико се и Ли Сјењен разликовао од садашњег председника Си Ђинпинга. Ли, који је био на власти од 1983. до 1988. године, у великој мери је важио за церемонијалног председника државе, што се не може рећи и за Ђинпинга, који има пуну контролу над владом и земљом.
ЏИХАД НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ: Један део Кине увелико сања своју Исламску државу
Као члан Комунистичке партије Кине (КПК) од 1927. године и ветеран Дугог марша (1934-35), Ли је служио државу као војни капетан и политички комесар. Након комунистичке победе 1949. године и доласка Мао Цедунга на власт, постао је гувернер своје родне провинције.
Иако самоуки економиста, Ли служио је и као министар финансија у Пекингу од 1954. до 1978. године залагавши се за совјетски економски модел централног планирања. Одиграо је значајну улогу у обнови економије после "Велике глади" која је наступила услед пропасти иницијативе под називом Велики корак напред (1958-1961) - економски и социјални план чији је циљ био искористити кинеску огромну популацију како би се земља брзо преобразила из пољопривредне економије у модерну индустријализовану.
Сматран је једним од најутицајнијих архитеката економске политике после Културне револуције и једним од осам мудраца КПК.
ОВАКО ЋЕ КИНА ОСВОЈИТИ ЕВРОПУ: Долазе Путем свиле и купују све!
Након Маове смрти 1976. године, Ли Сјењен је успео да преживи бројне чистке. Иако се у почетку противио идејама Денг Сјаопинга, чувеног кинеског реформатора који је желео да Кину окрене ка тржишној економији, убрзо се повукао када је Денг постао премијер Кине и окривио себе за привредни дефицит. Тада је Денг постао де фацто вођа Кине а Ли, иако председник, није више уживао стварну моћ.
Током 1988. године одлучио је да се повуче са места председника, али је због своје дугогодишње службе и посвећености био постављен на челу Националног комитета кинеске народне политичке консултативне конференције све до своје смрти 1992. године.
СРПСКИ ИСКОРАК КА ЕВРОАЗИЈСКОЈ УНИЈИ: Ево шта то конкретно значи за нашу земљу!
Стуб српске спољне политике
Предстојећа посета кинеског председника Си Ђинпинга Србији пружа нашој земљи прилику да своје односе са Кином подигне на нови ниво, али и да заузме много повољнији геополитички и геоекономски положај у региону и свету.
Посета је значајна и за билатералне односе две земље јер је Кина један од стубова српске спољне политике и друга економија света, док Кина нашу земљу види као стратешког партнере за продор на европска тржишта и важног центра на "новом кинеском путу свиле".