Lak za nokte kroz vreme
Otkud boja na noktima?
Svaka žena danas posećuje kozmetičara i pažljivo bira motive i šare za svoje nokte. U zavisnosti od trenda i umešnosti, moguće ih je našarati na najrazličitije moguće načine. Ogromna je ponuda boja i proizvođača, ali da li znate kako je lak nastao?
Mnogi smatraju da je lak nastao u Indiji, jer su indijske žene svoje prste farbale kanom. Ako ste pratili bilo koju indijsku seriju, primetićete da se ova tehnika koristi i danas. Pred venčanje, nevesti se iscrtavaju prsti kanom, što predstavlja umetnost oslikavanja ruku i noktiju. Crvenkasto-smeđe mrlje od kane, različitih motiva, mogu trajati i do tri nedelje.
I muškarci su lakirali nokte, u Vavilonu. U jednoj od krajevskih grobnica pronađen je prvi manikir set. Nokte su farbali ugljem, a boja koju su koristili razlikovala se od klase do klase. Zelena se nosila u nižim klasama, dok je u visokim bio reč o crnoj boji.
Smatra se da su za prvu smesu, koja je bila iskljucivo namenjena farbanju noktiju, napravili Kinezi. Za dobijanje šire palete boja koristili su latice cveća. Možemo im biti zahvalni na izumu ukrašavanja noktiju, jer su isrctavali komplikovane šare.
Prvi lak za nokte kreirao je francuski make up umetnik, Mišel Menard 1920. godine. Inspirisan visokim sjajem boje automobila, farbu za automobile prilagodio je upotrebi za nokte. Takav lak sličan je onom koji danas koristimo.
Revoluciju crvenim lakova 1932. godine pokrenula je kozmetička kuća Revlon. Tada počinju da se koriste pigenti umesto boje. Modni imperativ je podrazumevao da boja karmina mora da se uskladi sa bojom laka. Crvena simbolizuje kraljevstvo i nosile su je mnoge plemkinje, dok su najpoznatiji crveni nokti pripadali američkoj glumici, Riti Hejvort.
Nail art danas je više od trenda. Za bojenje noktiju dostupne su razne teksture, a posebno je značaj gel za nokte, koji ima neuporedivo trajan učinak i ujedno omogućava komplikovane šare.