Лак за нокте кроз време
Откуд боја на ноктима?
Свака жена данас посећује козметичара и пажљиво бира мотиве и шаре за своје нокте. У зависности од тренда и умешности, могуће их је нашарати на најразличитије могуће начине. Огромна је понуда боја и произвођача, али да ли знате како је лак настао?
Многи сматрају да је лак настао у Индији, јер су индијске жене своје прсте фарбале каном. Ако сте пратили било коју индијску серију, приметићете да се ова техника користи и данас. Пред венчање, невести се исцртавају прсти каном, што представља уметност осликавања руку и ноктију. Црвенкасто-смеђе мрље од кане, различитих мотива, могу трајати и до три недеље.
И мушкарци су лакирали нокте, у Вавилону. У једној од крајевских гробница пронађен је први маникир сет. Нокте су фарбали угљем, а боја коју су користили разликовала се од класе до класе. Зелена се носила у нижим класама, док је у високим био реч о црној боји.
Сматра се да су за прву смесу, која је била искљуциво намењена фарбању ноктију, направили Кинези. За добијање шире палете боја користили су латице цвећа. Можемо им бити захвални на изуму украшавања ноктију, јер су исрцтавали компликоване шаре.
Први лак за нокте креирао је француски маке уп уметник, Мишел Менард 1920. године. Инспирисан високим сјајем боје аутомобила, фарбу за аутомобиле прилагодио је употреби за нокте. Такав лак сличан је оном који данас користимо.
Револуцију црвеним лакова 1932. године покренула је козметичка кућа Ревлон. Тада почињу да се користе пигенти уместо боје. Модни императив је подразумевао да боја кармина мора да се усклади са бојом лака. Црвена симболизује краљевство и носиле су је многе племкиње, док су најпознатији црвени нокти припадали америчкој глумици, Рити Хејворт.
Наил арт данас је више од тренда. За бојење ноктију доступне су разне текстуре, а посебно је значај гел за нокте, који има неупоредиво трајан учинак и уједно омогућава компликоване шаре.