Ljajić: Ne postoji politički razlog za prodaju Telekoma, potpisivanje ugovora do kraja godine
Ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je da je cilj da u se prvoj polovini novembra otvore obavezujuće ponude za privatizaciju Telekoma, da se ugovor, ukoliko sve bude u redu, potpiše do kraja godine, istakavši da se Telekom neće prodavati po svaku cenu.
Ljajić je rekao da još ne može da kaže o ponudi, vrednosti i ponuđačima i dodao da postoji mogućnost da se još neko prijavi.
"Rok je naredni 21 dan. Oni koji uđu u uži izbor moći će da otkupe dokumentaciju", najavio je Ljajić i dodao da bi potom oni mogli da ostvare uvid u poslovanje Telekoma i sve ugovore koje je ta kompanija sklopila.
Prema njegovim rečima, od investitora se traže sigurne garancije kao što je zadovoljavajući izvoz i investicioni program, jer je cilj razvoj te kompanije.
Ljajić: Ne postoji politički razlog za prodaju Telekoma
Ljajić je naglasio da nije tačno da se Telekom prodaje da bi se došlo do sredstava koja su potrebna budžetu, nego da će deo tih sredstava biti utrošen za otplatu najtežih dugova, a da će deo biti uložen u privredu, ekonomsku obnovu i razvoj zemlje. "Ako se odlučimo za ovaj korak, odlučili smo se zato što mislimo da je to dobro za kompaniju, za zaposlene, za srpsku ekonomiju i srpsku privredu", rekao je Ljajić i dodao da ne postoji politički razlog da se to uradi.
Ministar trgovine i telekomunikacija je ukazao da do sada još nije završen socijalni program, odnosno pregovori sa sindikatima.
Govoreći o iznosu eventualnih otpremnina zaposlenih, Ljajić je ukazao da se sindikati pozivaju na dokument, koji je potpisan 2011. prilikom neuspešne prodaje Telekoma sa Ministarstvom finansija i da je otpremnina tada iznosila 950 evra po godini radnog staža, ali da je činjenica da svi radnici u Srbiji sada dobijaju otpremnine u iznosu od 200 evra po godini staža.
Komentarišući primedbe opozicije i sindikata da je prodaja Telekoma jedna vrsta predizbornog trika vlade, Ljajić je naglasio da to nije tačno, jer budžet ne stoji apsolutno loše, a smanjen je u značajnoj meri deficit i biće oko tri odsto na kraju godine.
"Istraživanja govore da je preko 65 odsto javnosti protiv prodaje Telekoma, otuda onda i ovakve reakcije", istakao je Ljajić i dodao da neko računa da može na osnovu toga da dobije i neke glasove.
Ljajić je istakao da ne može da kaže koliko Telekom vredi, ali da postoje procene.
On je podsetio da je "prošli put vlada tražila milijardu i 400 miliona za 51 odsto akcija Telekoma", a da je "ponuda bila milijardu i 100 i tada je to odbijeno". Ljajić je zaključio da su to okviri i da se "ispod toga neće ići".