Љајић: Не постоји политички разлог за продају Телекома, потписивање уговора до краја године
Министар трговине и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да је циљ да у се првој половини новембра отворе обавезујуће понуде за приватизацију Телекома, да се уговор, уколико све буде у реду, потпише до краја године, истакавши да се Телеком неће продавати по сваку цену.
Љајић је рекао да још не може да каже о понуди, вредности и понуђачима и додао да постоји могућност да се још неко пријави.
"Рок је наредни 21 дан. Они који уђу у ужи избор моћи ће да откупе документацију", најавио је Љајић и додао да би потом они могли да остваре увид у пословање Телекома и све уговоре које је та компанија склопила.
Према његовим речима, од инвеститора се траже сигурне гаранције као што је задовољавајући извоз и инвестициони програм, јер је циљ развој те компаније.
Љајић: Не постоји политички разлог за продају Телекома
Љајић је нагласио да није тачно да се Телеком продаје да би се дошло до средстава која су потребна буџету, него да ће део тих средстава бити утрошен за отплату најтежих дугова, а да ће део бити уложен у привреду, економску обнову и развој земље. "Ако се одлучимо за овај корак, одлучили смо се зато што мислимо да је то добро за компанију, за запослене, за српску економију и српску привреду", рекао је Љајић и додао да не постоји политички разлог да се то уради.
Министар трговине и телекомуникација је указао да до сада још није завршен социјални програм, односно преговори са синдикатима.
Говорећи о износу евентуалних отпремнина запослених, Љајић је указао да се синдикати позивају на документ, који је потписан 2011. приликом неуспешне продаје Телекома са Министарством финансија и да је отпремнина тада износила 950 евра по години радног стажа, али да је чињеница да сви радници у Србији сада добијају отпремнине у износу од 200 евра по години стажа.
Коментаришући примедбе опозиције и синдиката да је продаја Телекома једна врста предизборног трика владе, Љајић је нагласио да то није тачно, јер буџет не стоји апсолутно лоше, а смањен је у значајној мери дефицит и биће око три одсто на крају године.
"Истраживања говоре да је преко 65 одсто јавности против продаје Телекома, отуда онда и овакве реакције", истакао је Љајић и додао да неко рачуна да може на основу тога да добије и неке гласове.
Љајић је истакао да не може да каже колико Телеком вреди, али да постоје процене.
Он је подсетио да је "прошли пут влада тражила милијарду и 400 милиона за 51 одсто акција Телекома", а да је "понуда била милијарду и 100 и тада је то одбијено". Љајић је закључио да су то оквири и да се "испод тога неће ићи".