MADE IN CHINA: Bilo je sinonim za jeftino, ali sad će biti nešto drugo!
Neće više proizvoditi plastične igračke i kopije dizajnerskih tašni.
Kineski proizvodi odavno su za mnoge sinonim za niske cene i sumnjiv kvalitet. Međutim, vlasti u Pekingu nameravaju da poprave imidž svoje proizvodnje. Plan je da plastične igračke i kopije dizajnerskih tašni zamene dronovi i pametni telefoni.
"Svetu su bili potrebni proizvodi te vrste koji su jeftini i pristupačni. Od samog početka smo mi bili ti koji su preuzeli to tržište i na taj način smo akumulirali veliki kapital. Međutim, sada je došlo vreme da krenemo dalje", rekao je Justin Lin, profesor na univerzitetu u Pekingu, tokom Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Kako je rekao, kineske vlasti sada žele da promene reputaciju svojih proizvoda kao što su druge zemlje učinile ranije.
Japan - sinonim za kvalitet
"Pogledajte samo Japan. Tokom pedesetih godina i njihovi proizvodi nisu uživali poseban ugled kod potrošača, a danas su postali sinonim za kvalitet", rekao je Lin.
Također, naglasio je da je Kina posljednjih godina uložila velika sredstva u obrazovanje kako bi se u državi zadržala domaća stručna snaga. Kako je rekao, to je već sad dalo rezultate.
WeChat umesto Fejsbuka
"U poslednje vreme naši informatičari postigli su značajne uspehe. Kineska društvena mreža WeChat je mnogo naprednija nego Fejsbuk, a Ali Baba je takođe mnogo pouzdaniji i inovativniji od Ibeja. Osim toga, Kina je postala najveći proizvođač dronova na svijetu, a smartfonovi iz naše zemlje takođe polako počinju da preuzimaju primat", smatra Lin.
Dodao je i kako Kina ulaže velike napore za suzbijanje proizvodnje krivotvorina, što je prema njegovim rečima ključni problem za popravak imidža natpisa "Made In China".