МАДЕ ИН CHINA: Било је синоним за јефтино, али сад ће бити нешто друго!
Неће више производити пластичне играчке и копије дизајнерских ташни.
Кинески производи одавно су за многе синоним за ниске цене и сумњив квалитет. Међутим, власти у Пекингу намеравају да поправе имиџ своје производње. План је да пластичне играчке и копије дизајнерских ташни замене дронови и паметни телефони.
"Свету су били потребни производи те врсте који су јефтини и приступачни. Од самог почетка смо ми били ти који су преузели то тржиште и на тај начин смо акумулирали велики капитал. Међутим, сада је дошло време да кренемо даље", рекао је Јустин Лин, професор на универзитету у Пекингу, током Светског економског форума у Давосу.
Како је рекао, кинеске власти сада желе да промене репутацију својих производа као што су друге земље учиниле раније.
Јапан - синоним за квалитет
"Погледајте само Јапан. Током педесетих година и њихови производи нису уживали посебан углед код потрошача, а данас су постали синоним за квалитет", рекао је Лин.
Такођер, нагласио је да је Кина посљедњих година уложила велика средства у образовање како би се у држави задржала домаћа стручна снага. Како је рекао, то је већ сад дало резултате.
WeChat уместо Фејсбука
"У последње време наши информатичари постигли су значајне успехе. Кинеска друштвена мрежа WeChat је много напреднија него Фејсбук, а Али Баба је такође много поузданији и иновативнији од Ибеја. Осим тога, Кина је постала највећи произвођач дронова на свијету, а смартфонови из наше земље такође полако почињу да преузимају примат", сматра Лин.
Додао је и како Кина улаже велике напоре за сузбијање производње кривотворина, што је према његовим речима кључни проблем за поправак имиџа натписа "Маде Ин China".