ŽENE I BIZNIS U SRBIJI: Retko su vlasnice firmi, plate im manje za 30%
Žene u Srbiji su za isti posao 30 odsto manje plaćene od muškaraca, upozorila je potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović i poručila da će to vladino telo nastaviti da radi na ekonomskom osnaživanju žena i njihovom većem uključivanju u politički život.
Mihajlovićeva je tokom obilaska fabrike za proizvodnju štikli i donjih delova obuće "Plastomet", čiji je vlasnik žena, istakla kako je to retkost u Srbiji, s obzirom da su obično vlasnici preduzeća muškarci.
"Zato sam danas ovde da ih podržim i kažem da ćemo kao Kooridinaciono telo za rodnu ravnopravnost da im pružimo podršku koliko god je to moguće", istakla je Mihajlovićeva.
Ona je podsetila da je "Plastomet" počeo da radi pre 25 godina sa svega dvoje - troje zaposlenih, dok ih danas ima 32 i čestitala vlasnici Lalici Gligorijević na ogromnom trudu i uspehu.
Mihajlovićeva: Svi moraju da se uključe u proces rodne ravnopravnosti
Potpredsednica vlade je rekla da Srbija ide napred po pitanju rodne ravnopravnosti, ali da svi moraju da se uključe u taj proces. Mihajlovićeva je takođe rekla da Vlada Srbije sprovodi programe za žensko preduzetništvo, na primer sa Privrednom komorom Srbije, čiji je predsednik član Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, kao i sa Fondom za razvoj, u kojem postoji poseban odsek za žensko preduzetništvo.
"Moramo žene ekonomski da osnažimo, kao što je važno i da ih više uključimo u politički život", poručila je Mihajlović.
Vlasnica "Plastometa" Lalica Gligorijevć je istakla kako joj mnogo znače podrška države i Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.