Naučnici potvrdili da su psi mnogo pametniji nego što mislimo
U poslednjoj emisiji 60 minuta, predstavljena je nova studija koja se bavila inteligencijom i emocionalnim sposobnostima pasa. Evo šta je u njoj otkriveno.
Ova emisija je objasnila ono što obožavaoci pasa već godinama govore.
Naime, eksperimenti su potvrdili da kada su memorija, socijalna interakcija i emocionalna inteligencija u pitanju – psi su pametniji nego što smo i mogli da pretpostavimo.
Psi mogu da nauče više od 1000 reči
Jedan od upečatljivih primera je border koli po imenu Čejser, treniran od strane penzionisanog porfesora psihologije Džona Pileja, koji je uspeo da je nauči kako da prepozna više od 1000 različitih reči.
Kako je Pilej dokumentovao u svojoj studiji iz 2011. godine u časopisu "Bihevioralni Procesi", Čejser je naučila imena za 1022 različitih igračka. Kada joj je rečeno da podigne određenu igračku ona je donosila ispravnu u 95 procenata slučajeva.
Kasnije je Pilej naučio Čejser da prepoznaje glagole, tako da je ona znala razliku između podizanja igračke, stavljanja šape na nju ili njušenja igračke.
U nekim skorašnjim eksperimentima, drugi psi pokazali da su u stanju da imaju veštinu koja se zove društveno zaključivanje. To je sposobnost da usled posmatranja ponašanja čoveka mogu da se donesu zaključke o okolini. Konkretno, kada je poslastica sakrivena ispod šolje, postavljena pored još jedne prazne šolje i kada čovek pokaže na jednu od njih, pas može da zaključi da on pokazuje na baš onu u kojoj je poslastica. To je osobina na osnovu koje se i kod drugih životinja donosi zaključak o njihovoj inteligenciji. Ovu osobinu na primer ne poseduju bonbosi, vrsta šimpanzi.
Da li psi mogu da vole?
U međuvremenu, naučnici koji se bavi mozgom, su na osnovu saznanja dobijenih putem magnetne rzsonance naučili dosta o emocijama pasa. Posle više meseci treninga, uspeli su da nauče pse da izdrže da mirno leže 30 sekundi ispod skenera koji prati protok krvi u različitim delovima mozga kada on vrši neku aktivnost.
Greg Berns, stručnjak za mozak, došao je do zaključka da kada psi njuše krpu natopljenu mirisom svog vlasnika, aktivnost u određenom delu mozga koji pokazuje emotivnu vezanost. Ovo se ne javlja kada osete miris stranca. Ova ista aktivnost se događa kada njihov vlasnik uđe u prostoriju, ali ne i kada uđe potpuno nepoznata osoba.