Научници потврдили да су пси много паметнији него што мислимо
У последњој емисији 60 минута, представљена је нова студија која се бавила интелигенцијом и емоционалним способностима паса. Ево шта је у њој откривено.
Ова емисија је објаснила оно што обожаваоци паса већ годинама говоре.
Наиме, експерименти су потврдили да када су меморија, социјална интеракција и емоционална интелигенција у питању – пси су паметнији него што смо и могли да претпоставимо.
Пси могу да науче више од 1000 речи
Један од упечатљивих примера је бордер коли по имену Чејсер, трениран од стране пензионисаног порфесора психологије Џона Пилеја, који је успео да је научи како да препозна више од 1000 различитих речи.
Како је Пилеј документовао у својој студији из 2011. године у часопису "Бихевиорални Процеси", Чејсер је научила имена за 1022 различитих играчка. Када јој је речено да подигне одређену играчку она је доносила исправну у 95 процената случајева.
Касније је Пилеј научио Чејсер да препознаје глаголе, тако да је она знала разлику између подизања играчке, стављања шапе на њу или њушења играчке.
У неким скорашњим експериментима, други пси показали да су у стању да имају вештину која се зове друштвено закључивање. То је способност да услед посматрања понашања човека могу да се донесу закључке о околини. Конкретно, када је посластица сакривена испод шоље, постављена поред још једне празне шоље и када човек покаже на једну од њих, пас може да закључи да он показује на баш ону у којој је посластица. То је особина на основу које се и код других животиња доноси закључак о њиховој интелигенцији. Ову особину на пример не поседују бонбоси, врста шимпанзи.
Да ли пси могу да воле?
У међувремену, научници који се бави мозгом, су на основу сазнања добијених путем магнетне рзсонанце научили доста о емоцијама паса. После више месеци тренинга, успели су да науче псе да издрже да мирно леже 30 секунди испод скенера који прати проток крви у различитим деловима мозга када он врши неку активност.
Грег Бернс, стручњак за мозак, дошао је до закључка да када пси њуше крпу натопљену мирисом свог власника, активност у одређеном делу мозга који показује емотивну везаност. Ово се не јавља када осете мирис странца. Ова иста активност се догађа када њихов власник уђе у просторију, али не и када уђе потпуно непозната особа.