NEIZVESNO: Da li je jun poslednji mesec Grčke sa evrom?
Jun 2015. godine mogao bi biti prekretnica za Grčku: ako ne nađe odgovarajuća rešenja, mogla bi biti izbačena iz evrozone. Niko ne zna šta će biti posle juna, i kako je moguće da se povrati poverenje u grčku vladu i privredu.
Ako se vladajuća koalicija Grčke konačno ne pokrene, jun će biti poslednji mesec za ovu državu u evrozoni. Tako bi ponovo morao da se vraća novac MMF-u.
Grčki premijer, Aleksis Cipras, umesto da pregovara sa Briselskom grupom i daje konkretne predloge, on dokazuje i dalje tuđu krivicu, govoreći o tzv. "neoliberalnoj" bandi EU koja je postavila nemoguće zahteve Grčkoj. Posebno se smatraju apsurdnim njegove teze o zlim Evropljanima i MMF-u.
Nisu ispunjena silna obećanja
Uprkos silnim obećanjima iz februara o listi reformi koja bi obezbedila isplate u aprilu za Atinu, reformi poreske uprave PDV-a itd. - ništa od ovoga se nije realizovalo. Mada, ti predlozi ionako ne bi bili dovoljni za konsolidaciju državnog budžeta i oživljavanje grčke privrede.
Najkasnije do sredine juna, moraće da se postigne dogovor sa zajmodavcima kako bi isplata bila uopšte moguća. Potrebno je i da ministri finansija evrozone daju svoj pristanak, a to treba da učini i više parlamenata zemalja-članica. Grčki parlament bi trebalo da donese još neke reforme, što neće biti lako, zbog sukoba unutar stranke Siriza.
Telefoniranje kao zamena za politiku?!
Aleksis Cipras sve vreme telefonira nemačku kancelarku Angelu Merkel i francuskog predsednika Fransoa Olanda, jer želi da postigne političko rešenje na najvišem nivou. Iako je na samitu EU već naglašeno da postoji volja da Grčka ostane u evrozoni, s druge strane - nema jasnih potvrda iz Atine da će biti ispunjeni uslovi za dalje kredite.
Najpre mora biti rešena akutna finansijska kriza u Grčkoj koja bi već naredne nedelje mogla biti izbačena iz evrozone. Na to upozoravaju i ministri finansija grupe G7, pre svega SAD.
Ipak, koliko god često se premijer Cipras sastajao ili telefonirao sa Merkelovom, Olandom i Junkerom, odluke donosi evrozona, i to jednoglasno.
Grčka privreda u lošoj situaciji
Ipak, sadašnja ekipa u Atini snosi krivicu najvećim delom. I priveda je u jako lošoj situaciji. Da bi sačuvala platežnu moć, vlada sada crpi poslednje rezerve gotovine iz kasa javnih osiguravajućih društava, univerziteta i bolnica.
Grčke banke su na infuziji Evropske centralne banke, dok štediše povlače novac iz banaka i prebacuju ga u inostranstvo.
Cipras mora delovati, ili da se povuče
Grčkoj i Evropi su sada potrebne hrabre odluke vlade u Atini. Možda bi rešenje bilo da vlada ustupi mesto novoj ekipi koja to može bolje. Dosadašnji rad Sirize je bio loš.
Sve i da u poslednjoj sekundi ostala u evrozoni, ne bi bilo jasno šta bi usledilo, piše dw. Poverenje Evropljana i investitora u grčku vladu je zaista narušeno, pa se postavlja pitanje: ko će posle jula još da izdejstvuje i finansira „treći paket“ za Grčku? Aleksis Cipras mora da deluje, a ako to nije u stanju, bolje da raspiše nove izbore.
Pročitajte i: