НЕИЗВЕСНО: Да ли је јун последњи месец Грчке са евром?
Јун 2015. године могао би бити прекретница за Грчку: ако не нађе одговарајућа решења, могла би бити избачена из еврозоне. Нико не зна шта ће бити после јуна, и како је могуће да се поврати поверење у грчку владу и привреду.
Ако се владајућа коалиција Грчке коначно не покрене, јун ће бити последњи месец за ову државу у еврозони. Тако би поново морао да се враћа новац ММФ-у.
Грчки премијер, Алексис Ципрас, уместо да преговара са Бриселском групом и даје конкретне предлоге, он доказује и даље туђу кривицу, говорећи о тзв. "неолибералној" банди ЕУ која је поставила немогуће захтеве Грчкој. Посебно се сматрају апсурдним његове тезе о злим Европљанима и ММФ-у.
Нису испуњена силна обећања
Упркос силним обећањима из фебруара о листи реформи која би обезбедила исплате у априлу за Атину, реформи пореске управе ПДВ-а итд. - ништа од овога се није реализовало. Мада, ти предлози ионако не би били довољни за консолидацију државног буџета и оживљавање грчке привреде.
Најкасније до средине јуна, мораће да се постигне договор са зајмодавцима како би исплата била уопште могућа. Потребно је и да министри финансија еврозоне дају свој пристанак, а то треба да учини и више парламената земаља-чланица. Грчки парламент би требало да донесе још неке реформе, што неће бити лако, због сукоба унутар странке Сириза.
Телефонирање као замена за политику?!
Алексис Ципрас све време телефонира немачку канцеларку Ангелу Меркел и француског председника Франсоа Оланда, јер жели да постигне политичко решење на највишем нивоу. Иако је на самиту ЕУ већ наглашено да постоји воља да Грчка остане у еврозони, с друге стране - нема јасних потврда из Атине да ће бити испуњени услови за даље кредите.
Најпре мора бити решена акутна финансијска криза у Грчкој која би већ наредне недеље могла бити избачена из еврозоне. На то упозоравају и министри финансија групе Г7, пре свега САД.
Ипак, колико год често се премијер Ципрас састајао или телефонирао са Меркеловом, Оландом и Јункером, одлуке доноси еврозона, и то једногласно.
Грчка привреда у лошој ситуацији
Ипак, садашња екипа у Атини сноси кривицу највећим делом. И приведа је у јако лошој ситуацији. Да би сачувала платежну моћ, влада сада црпи последње резерве готовине из каса јавних осигуравајућих друштава, универзитета и болница.
Грчке банке су на инфузији Европске централне банке, док штедише повлаче новац из банака и пребацују га у иностранство.
Ципрас мора деловати, или да се повуче
Грчкој и Европи су сада потребне храбре одлуке владе у Атини. Можда би решење било да влада уступи место новој екипи која то може боље. Досадашњи рад Сиризе је био лош.
Све и да у последњој секунди остала у еврозони, не би било јасно шта би уследило, пише dw. Поверење Европљана и инвеститора у грчку владу је заиста нарушено, па се поставља питање: ко ће после јула још да издејствује и финансира „трећи пакет“ за Грчку? Алексис Ципрас мора да делује, а ако то није у стању, боље да распише нове изборе.
Прочитајте и: