Nemiri u Liberiji zbog ebole: Tužna sudbina siromašne četvrti
Liberijska policija zapucala je na demonstrante koji su pokušali da probiju policijske blokade i napuste četvrt Vest Point glavnog grada Liberije.
Gusto naseljena četvrt od srede ujutro nalazi se u karantinu koji su proglasile vlasti nakon što je potvrđeno da su neki stanovnici oboleli od ebole, smrtonosnog virusa čije širenje postaje sve teže kontrolisati. Sukobi sa policijom potencijalno označavaju da bi se zdravstvena kriza izazvana epidemijom virusa mogla pretvoriti u sigurnosni problem za vlasti koje se još uvek nisu u potpunosti oporavile od četrnaestgodišnjeg građanskog rata, pa su nespremne da se nose sa društvenim nemirima koje strah od širenja virusa u poslednje vreme sve više podstiče.
Policiji je naređeno da po svaku cenu zabrani kretanje stanovnicima četvrti koja broji sedamdeset hiljada stanovnika najsiromašnijeg društvenog sloja. Kao pomoć kopnenim policijskim snagama pridružili su se i patrolni brodovi koji osiguravaju da niko od stanovnika ne napusti četvrt morskim putem.
U toj siromašnoj četvrti stanovništvo živi u skučenim, pretrpanim kućicama sa jako slabim ili gotovo nikakvim sanitarnim uslovima, a u prošlosti, i pre nego što se ebola ukorenila, je baš ta četvrt često bila epicentar izbijanja bolesti poput kolere. Predsednica Elen Johnson izjavila je kako je "Karantin uveden radi zaštite života."
Suočeni sa zabranom napuštanja gradske četvrti, stanovnici kojima je trenutno veći problem od ebole pronalaženje hrane i pijaće vode, napali su policijski zaštitni obruč, nakon čega su policajci, bez upozorenja navode svedoci, ispalili metke na demonstrante.
Trenutno nema službenog broja ranjenih ili poginulih. Kao dodatni razlog koji je razbesneo stanovnike je i podatak kako su neki vladini državnici evakuisani iz četvrti pre postavljanja karantina.
"Nisu čak ispalili ni pucanj upozorenja, već su samo pucali direktno u okupljene ljude", rekao je Lorens Kolie, koji je bio prisutan na mestu događaja. Iz ministarstva informisanja nisu odgovarali na pitanja o sukobima u četvrti Vest Point, dok je zamenik načelnika policije izjavio kako su vlasti naknadno uspele da uspostave red.
"Poštujte red i zakon, bacanje kamenja na policiju nije način na koji se ova situacija može rešiti", rekao je zamenik načelnika policije Abraham Kromah u intervjuu za Associated Press.
Kriza javnog zdravlja i društveni problem
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za 2240 slučajeva se sumnja na zarazu virosom ebole, dok je od početka izbijanja epidemije zabeleženo 1229 smrtnih slučajeva iz Liberije, Nigerije i Siera Leonea. Epidemija predstavlja krizu javnog zdravlja podjednako kao i društveni problem rekla je predsednica SZO, Margaret Čan.
"Strah je ipak u ovom slučaju najveća barijera jer članovi porodice skrivaju svoje bližnje za koje sumnjaju da su oboleli. Takođe, zabeleženi su slučajevi bežanja iz centara za pomoć obolelima", rekla je Margaret Čan za New England Journal of Medicine, piše Advance.
Potraga za lekom
Protiv virusa ebole još nije odobrena ni jedna vakcina, a smrtnost se kreće oko 90 posto, no u slučaju ove epidemije procenat smrtnosti zaustavio se na 55 odsto. Ipak SZO je odobrio ograničenu upotrebu nekoliko netestiranih vakcina čije popratne posledica na ljudsko zdravlje još nisu poznate.
Naučnici koji rade na zaustavljanju virusa obavili su u časopisu Science Translational Medicine kako su uspeli da pronađu lek koji na majmunima zaustavlja delovanje sličnog virusa zvanog Marburg.
Ebola je dobila naziv po reci Eboli u Demokratskoj republici Kongo gde je 1976. godine bolest prvi put registrovana. Bolest se prenosi u dodiru s telesnim tečnostima zaražene osobe ili životinje.