Немири у Либерији због еболе: Тужна судбина сиромашне четврти
Либеријска полиција запуцала је на демонстранте који су покушали да пробију полицијске блокаде и напусте четврт Вест Поинт главног града Либерије.
Густо насељена четврт од среде ујутро налази се у карантину који су прогласиле власти након што је потврђено да су неки становници оболели од еболе, смртоносног вируса чије ширење постаје све теже контролисати. Сукоби са полицијом потенцијално означавају да би се здравствена криза изазвана епидемијом вируса могла претворити у сигурносни проблем за власти које се још увек нису у потпуности опоравиле од четрнаестгодишњег грађанског рата, па су неспремне да се носе са друштвеним немирима које страх од ширења вируса у последње време све више подстиче.
Полицији је наређено да по сваку цену забрани кретање становницима четврти која броји седамдесет хиљада становника најсиромашнијег друштвеног слоја. Као помоћ копненим полицијским снагама придружили су се и патролни бродови који осигуравају да нико од становника не напусти четврт морским путем.
У тој сиромашној четврти становништво живи у скученим, претрпаним кућицама са јако слабим или готово никаквим санитарним условима, а у прошлости, и пре него што се ебола укоренила, је баш та четврт често била епицентар избијања болести попут колере. Председница Елен Јохнсон изјавила је како је "Карантин уведен ради заштите живота."
Суочени са забраном напуштања градске четврти, становници којима је тренутно већи проблем од еболе проналажење хране и пијаће воде, напали су полицијски заштитни обруч, након чега су полицајци, без упозорења наводе сведоци, испалили метке на демонстранте.
Тренутно нема службеног броја рањених или погинулих. Као додатни разлог који је разбеснео становнике је и податак како су неки владини државници евакуисани из четврти пре постављања карантина.
"Нису чак испалили ни пуцањ упозорења, већ су само пуцали директно у окупљене људе", рекао је Лоренс Колие, који је био присутан на месту догађаја. Из министарства информисања нису одговарали на питања о сукобима у четврти Вест Поинт, док је заменик начелника полиције изјавио како су власти накнадно успеле да успоставе ред.
"Поштујте ред и закон, бацање камења на полицију није начин на који се ова ситуација може решити", рекао је заменик начелника полиције Абрахам Кромах у интервјуу za Associated Press.
Криза јавног здравља и друштвени проблем
Према подацима Светске здравствене организације (СЗО) за 2240 случајева се сумња на заразу виросом еболе, док је од почетка избијања епидемије забележено 1229 смртних случајева из Либерије, Нигерије и Сиера Леонеа. Епидемија представља кризу јавног здравља подједнако као и друштвени проблем рекла је председница СЗО, Маргарет Чан.
"Страх је ипак у овом случају највећа баријера јер чланови породице скривају своје ближње за које сумњају да су оболели. Такође, забележени су случајеви бежања из центара за помоћ оболелима", рекла је Маргарет Чан за New Енгланд Јоурнал оф Медицине, пише Адванце.
Потрага за леком
Против вируса еболе још није одобрена ни једна вакцина, а смртност се креће око 90 посто, но у случају ове епидемије проценат смртности зауставио се на 55 одсто. Ипак СЗО је одобрио ограничену употребу неколико нетестираних вакцина чије попратне последица на људско здравље још нису познате.
Научници који раде на заустављању вируса обавили су у часопису Сциенце Транслатионал Медицине како су успели да пронађу лек који на мајмунима зауставља деловање сличног вируса званог Марбург.
Ебола је добила назив по реци Еболи у Демократској републици Конго где је 1976. године болест први пут регистрована. Болест се преноси у додиру с телесним течностима заражене особе или животиње.