NIJE IM LAKO! Da bi mi imali i nosili farmerice, deca u Bangladešu moraju da trpe strašne stvari (FOTO)
Zidovi oronulih fabrika prizori su koje deca iz Bangladeša posmatraju po 16 sati dnevno. Na takvom mestu, za mizernih 20 centi dnevno šiju farmerke koje se kasnije prodaju u buticima širom "civilizovanog sveta".
Fotograf Klaudio Montesano Kasiljas zabeležio je potresne kadrove u jednoj od tekstilnih fabrika, gde većinom deca rade u uslovima koji su nedostojni ljudskog bića.
Ove fabrike mahom proizvode odeću za ogromno tržište Indije, ali takođe veliki broj šalju u Evropu i SAD, jer njihov šef ima ugovor sa nekim od najpoznatijih svetskih brendova.
Dnevnica za koju ova deca crnče i po 16 sati dnevno iznosi 20 centi. Prevedeno u našu valutu, njihova mesečna plata iznosi oko 650 dinara. Dovoljno da se njihov šef doživotno zatvori iza rešetaka. O školi, naravno, nema govora - za to se nema vremena.
Fotograf Kasiljas se prvi put slučajno našao u jednoj od fabrika, kada je u Bangladeš doputovao kao turista i zatim zalutao van svoje grupe.
- Ljudi u ovim fabrikama rade 6 i po dana nedeljno od jutra do mraka, a zarađuju mizeran novac. Spavaju u iznajmljenim sobama tik do fabrike. Mahom dolaze iz zaostalih sela u potrazi za boljim životom - kaže Kasiljas.
Prema podacima UNICEF-a, u Bangladešu ima oko milion dece između 10 i 14 godina koja se izrabljuju na ovakav način. Međutim, ukoliko se granica proširi do 18 godina, broj je nekoliko puta veći.
Život ove dece ne postoji. On se odvija u fabrici, gde provode dve trećine dana. Preostalo vreme jedu (ako imaju šta tog dana) i spavaju. Uzeći u obzir broj eksploatisanih radnika, ne čudi činjenica da je Bangladeš drugi svetski proizvođač odeće, odmah iza neprikosnovene Kine. Međutim, cena koju za to plaćaju deca je krvava.