НИЈЕ ИМ ЛАКО! Да би ми имали и носили фармерице, деца у Бангладешу морају да трпе страшне ствари (ФОТО)
Зидови оронулих фабрика призори су које деца из Бангладеша посматрају по 16 сати дневно. На таквом месту, за мизерних 20 центи дневно шију фармерке које се касније продају у бутицима широм "цивилизованог света".
Фотограф Клаудио Монтесано Касиљас забележио је потресне кадрове у једној од текстилних фабрика, где већином деца раде у условима који су недостојни људског бића.
Ове фабрике махом производе одећу за огромно тржиште Индије, али такође велики број шаљу у Европу и САД, јер њихов шеф има уговор са неким од најпознатијих светских брендова.
Дневница за коју ова деца црнче и по 16 сати дневно износи 20 центи. Преведено у нашу валуту, њихова месечна плата износи око 650 динара. Довољно да се њихов шеф доживотно затвори иза решетака. О школи, наравно, нема говора - за то се нема времена.
Фотограф Касиљас се први пут случајно нашао у једној од фабрика, када је у Бангладеш допутовао као туриста и затим залутао ван своје групе.
- Људи у овим фабрикама раде 6 и по дана недељно од јутра до мрака, а зарађују мизеран новац. Спавају у изнајмљеним собама тик до фабрике. Махом долазе из заосталих села у потрази за бољим животом - каже Касиљас.
Према подацима УНИЦЕФ-а, у Бангладешу има око милион деце између 10 и 14 година која се израбљују на овакав начин. Међутим, уколико се граница прошири до 18 година, број је неколико пута већи.
Живот ове деце не постоји. Он се одвија у фабрици, где проводе две трећине дана. Преостало време једу (ако имају шта тог дана) и спавају. Узећи у обзир број експлоатисаних радника, не чуди чињеница да је Бангладеш други светски произвођач одеће, одмах иза неприкосновене Кине. Међутим, цена коју за то плаћају деца је крвава.