Otkriveni novi delovi EPA O GILGAMEŠU: Ovo će promeniti priču koju ste čitali u školi! (FOTO/VIDEO)
Značajno otkriće na svetskom nivou.
Teroristička organizacija koja sebe naziva "Islamska država" uništila je i opljačkala brojna svetilišta, hramove, palate i druge lokalitete koji su stariji i od Islama i od Hrišćanstva. Ekstremisti su u saradnji sa krijumčarima omogućili širenje ilegalne trgovine neprocenjivih istorijskih blaga poteklih iz kolevke civilizacije.
Muzej "Sulajmanija" iz istoimenog kurdskog grada spasio je veliki broj fragmenata glinenih tablica. Muzej je ponudio krijumčarima sistem otkupa "bez postavljenih pitanja" kako bi sprečio da istorijsko blago napusti granice Iraka.
AHE visits the #SulaymaniyahMuseum in #Iraq https://t.co/gtsQ294nDq #museums pic.twitter.com/B5PWEUvnsV— Ancient History (@ahencyclopedia) November 3, 2014
- Sve tablice su u određenoj meri bile prekrivene blatom. Neke od njih su u potpunosti očuvane, a od nekih su nam ostali samo fragmenti. Tačna lokacija na kojoj su iskopane je nepoznata, ali pretpostavlja se da potiču iz oblasti Babel (Vavilon) u Mesopotamiji. - piše na portalu "Ancient History Et Cetera.
Stručnjaci koji su proučavali tablice shvatili su da se na tri fragmenta nalaze do sada nepoznati redovi legendarnog dela svetske knjiženosti - "Epa o Gilgamešu". Otkriće je uzbudilo sve zaljubljenike u istoriju, literaturu i priču o velikom kralju Uruka koji putuje sa svojim poluboženskim prijateljom Enkiduom u razne avanture da bi posle njegove smrti krenuo u potragu za mudracom Utnapištimom i travkom besmrtnosti.
Previously Unknown Lines to the Epic of Gilgamesh discovered in Stolen Cuneiform Tablet https://t.co/H85FpgCCWn pic.twitter.com/sjEsmtnCAq— Before It's News (@beforeitsnews) October 6, 2015
Ep o Gilgamešu sadrži brojna opšta mesta - hibris junaka, strah od smrtnosti, pa čak i veliki potop i barku.
Nove fragmente preveli su Faruk Al Ravi, profesor na Odeljenju za jezik i kulturu Bliskog istoka na "Školi orijentalnih i afričkih studija u Londonu" (SOAS), a pomagao mu je Endru Džordž, saradnik SOAS-a i prevodilac poslednjeg engleskog izdanja epa.
The Newly Discovered Tablet V of the Epic of Gilgamesh - The Sulaymaniyah Museum, Iraq https://t.co/hB83hkWKYP pic.twitter.com/MVGQbuoX2O— PaleoAnthropology+ (@Qafzeh) September 25, 2015
Ovo su neki od 20 novih fragmenata koji pružaju nove uvide u delo:
- Gilgameš i Enkidu su videli majmune putujući kroz egzotičnu i bučnu faunu Kedrove šume, što se nigde ne pominje u dosadašnjoj verziji teksta.
- Humbaba se pojavljuje ne kao varvarsko čudovište već kao vladar strane zemlje koji se zabavlja egzotičnom muzikom u maniru vavilonskih kraljeva. Žamor majmuna, hor cvrčkova i poj ptica prave simfoniju koja zabavlja Humbabu, čuvara šume.
Dakle, Kedrova šuma se u novim fragmentima otriva kao simfonično prebivalište bogova. Postoji i jedan neverovatno "moderan" detalj - kaže Džordž.
- Gilgameš i Enkidu seku Kedrovu šumu kako bi drva odneli nazad u Vavilon. U novim fragmentima otkriva se kajanje Enkidua koji shvata da je krčenje šume loša stvar i da će uznemiriti bogove - objasnio je Džordž i dodao da deskripcija šume i ova vrsta ekološke svesti predstavlja retkost u antičkoj poeziji.
Ancient artifact goes on display in Kurdistan after museum deal with smuggler https://t.co/dLS4gYSw12 pic.twitter.com/H1SJqUTeZy— Huffington Post (@HuffingtonPost) October 6, 2015
"Ep o Gilgamešu" zauzima važnu ulogu u istoriji Mesopotamije, a prenošen je i pismeno i usmeno vekovima, sve dok nije zaboravljen među ruševinama brojnih drevnih kraljevstva. Vavilonske glinene tablice na kojima je ep zabeležen stare su 2.600 ili više godina i sada se čuvaju u muzejima širom sveta, nakon što ih je u 19. veku ponovo otkrio britanski filolog, kopajući po arhivama britanskog muzeja.
Od tada su pronađeni brojni novi fragmenti, a ovi poslednji popunili su još jedan delić ove legendarne, uvek rastuće priče.
Ukoliko vam je ovo bilo interesantno, saznajte nešto više o novom albumu koji snima "Yu grupa" (više o tome OVDE)