Откривени нови делови ЕПА О ГИЛГАМЕШУ: Ово ће променити причу коју сте читали у школи! (ФОТО/ВИДЕО)
Значајно откриће на светском нивоу.
Терористичка организација која себе назива "Исламска држава" уништила је и опљачкала бројна светилишта, храмове, палате и друге локалитете који су старији и од Ислама и од Хришћанства. Екстремисти су у сарадњи са кријумчарима омогућили ширење илегалне трговине непроцењивих историјских блага потеклих из колевке цивилизације.
Музеј "Сулајманија" из истоименог курдског града спасио је велики број фрагмената глинених таблица. Музеј је понудио кријумчарима систем откупа "без постављених питања" како би спречио да историјско благо напусти границе Ирака.
АХЕ виситс the #SulaymaniyahMuseum ин #Iraq https://t.co/gtsQ294nDq #museums pic.twitter.com/B5PWEUvnsV— Анциент History (@ahencyclopedia) Новембер 3, 2014
- Све таблице су у одређеној мери биле прекривене блатом. Неке од њих су у потпуности очуване, а од неких су нам остали само фрагменти. Тачна локација на којој су ископане је непозната, али претпоставља се да потичу из области Бабел (Вавилон) у Месопотамији. - пише на порталу "Анциент History Ет Цетера.
Стручњаци који су проучавали таблице схватили су да се на три фрагмента налазе до сада непознати редови легендарног дела светске књижености - "Епа о Гилгамешу". Откриће је узбудило све заљубљенике у историју, литературу и причу о великом краљу Урука који путује са својим полубоженским пријатељом Енкидуом у разне авантуре да би после његове смрти кренуо у потрагу за мудрацом Утнапиштимом и травком бесмртности.
Previously Unknown Линес то the Епиц оф Гилгамесх дисцоверед ин Столен Цунеиформ Таблет https://t.co/H85FpgCCWn pic.twitter.com/sjEsmtnCAq— Бефоре It's News (@beforeitsnews) Оцтобер 6, 2015
Еп о Гилгамешу садржи бројна општа места - хибрис јунака, страх од смртности, па чак и велики потоп и барку.
Нове фрагменте превели су Фарук Ал Рави, професор на Одељењу за језик и културу Блиског истока на "Школи оријенталних и афричких студија у Лондону" (СОАС), а помагао му је Ендру Џорџ, сарадник СОАС-а и преводилац последњег енглеског издања епа.
The Newly Дисцоверед Таблет В оф the Епиц оф Гилгамесх - The Sulaymaniyah Мусеум, Iraq https://t.co/hB83hkWKYP pic.twitter.com/MVGQbuoX2O— PaleoAnthropology (@Qafzeh) Септембер 25, 2015
Ово су неки од 20 нових фрагмената који пружају нове увиде у дело:
- Гилгамеш и Енкиду су видели мајмуне путујући кроз егзотичну и бучну фауну Кедрове шуме, што се нигде не помиње у досадашњој верзији текста.
- Хумбаба се појављује не као варварско чудовиште већ као владар стране земље који се забавља егзотичном музиком у маниру вавилонских краљева. Жамор мајмуна, хор цврчкова и пој птица праве симфонију која забавља Хумбабу, чувара шуме.
Дакле, Кедрова шума се у новим фрагментима отрива као симфонично пребивалиште богова. Постоји и један невероватно "модеран" детаљ - каже Џорџ.
- Гилгамеш и Енкиду секу Кедрову шуму како би дрва однели назад у Вавилон. У новим фрагментима открива се кајање Енкидуа који схвата да је крчење шуме лоша ствар и да ће узнемирити богове - објаснио је Џорџ и додао да дескрипција шуме и ова врста еколошке свести представља реткост у античкој поезији.
Анциент артифацт гоес он display ин Курдистан афтер мусеум деал with smuggler https://t.co/dLS4gYSw12 pic.twitter.com/H1SJqUTeZy— Huffington Пост (@HuffingtonPost) Оцтобер 6, 2015
"Еп о Гилгамешу" заузима важну улогу у историји Месопотамије, а преношен је и писмено и усмено вековима, све док није заборављен међу рушевинама бројних древних краљевства. Вавилонске глинене таблице на којима је еп забележен старе су 2.600 или више година и сада се чувају у музејима широм света, након што их је у 19. веку поново открио британски филолог, копајући по архивама британског музеја.
Од тада су пронађени бројни нови фрагменти, а ови последњи попунили су још један делић ове легендарне, увек растуће приче.
Уколико вам је ово било интересантно, сазнајте нешто више о новом албуму који снима "Yu група" (више о томе ОВДЕ)