Ova reklama je vratila pitanje ženskih prava u 19. vek (VIDEO)
Na površini, u pitanju je kratak film koji za cilj ima podizanje svesti o opasnosti vožnje u pijanom stanju.
Gledamo "ispovest" jedne žene čiji je muž ostao invalid zbog toga što je vozio pod uticajem alkohola.
Indijska humanitarna organizacija "Mission Sharing Knowledge" bila je zatrpana negativnim komentarima zbog svog, blago rečeno, seksističkog i šovinističkog predstavljanja žena u 21. veku.
Pošto je glavni hranitelj porodice ostao bez mogućnosti da zarađuje, ova Indijka je uradila jedino što je mogla - okrenula se prostituciji.
Postoje li, u 21. veku, možda druge opcije za karijeru kada su žene u pitanju? Ne bismo to znali ako nam je ovaj video jedina referenca. Režiser Pankar Takur pravi veliki logički skok od "moj muž je invalid" do "spavam sa drugim muškarcem svako veče" kao da ne primećuje inherentni deduktivni propust koji ova reklama pravi.
Najbolje iz rubrike:
Da li biste platili 540 evra za lak za nokte?
Čudna povezanost veličine vašeg brushaltera i potrošačkih navika
ZIMSKI TREND: Šta obući? Crno sve!
Najgore od svega je to što fokalna tačka reklame (prostitucija) nema veze sa glavnom porukom koja se šalje (ne vozite pijani). Od gledalaca se očekuje da prihvate ovu uzročno-posledičnu vezu kao normalnu, ili možda kao jednu od mogućnosti, u potpunosti zanemarujući neprijatnu konotaciju.
Razmotrimo na trenutak i naslov "My husband made me a prostitute". Indikativno je da sva krivica pada na muškarca - muškarac je alfa i omega u ovoj imaginarnoj vezi, čak i ako je žena odlučila da krene stranputicom, njegovo nepromišljeno delanje je nju nateralo na taj očajnički čin.
Možda je promašena tema reklame. Ako bismo kontekst prebacili na nejednake mogućnosti zapošljavanja ili nejednaka primanja muškaraca i žena u 21. veku, cela stvar bi mogla da funkcioniše kao oštar satirični komentar.
Ipak, sumnjamo da je razmišljanje tvoraca reklame išlo tako daleko. Zato, nemojte voziti pijani i nemojte režirati bez mozga.