OVO ĆE OBRADOVATI RODITELJE: Pelene koje štede 700 evra
Iako su jednokratne pelene priličan trošak, malo je roditelja koji pomisle da u 21. veku koriste pelene koje se peru. No, ovo je rodilo biznis ideju koja je eliminisala bacanje pelena, donela uštedu roditeljima, a dvema preduzetnicama uspešnu firmu.
Sa bebom dolazi neizmerna radost, ali i troškovi. Za stvari koje se kupuju kada beba dođe iz porodilišta, treba oko 35.000 dinara, i to bez uračunate hrane, ukoliko majka ne doji.
Dok većina stvari traje, ono što najviše košta jer je potrošno, su pelene. U početku "švedske" i "tetra", ali kasnije, jednokratne, su one koje se koriste dosta duže i koštaju najviše.
Dve najbolje prijateljice su tako došle na ideju koja je prerasla u pravi preduzetnički podvig koji traje oko pet godina. Posle porođaja, Sonja Dakić je dobila paket malo drugačijih pelena od onih koje ima u Srbiji i doživela otkrovenje. Te pelene su bile početak firme "Daj daj pelene", koju vodi sa svojom kumom.
" Nisam želela da povijam dete u jednokratne pelene, a ovakve nisam mogla da pronađem nigde u Srbiji. Kada sam poželela da kupim još ovakvih pelena, uspela sam da najbiliže pronađem u Hrvatskoj", počinje priču Sonja.
"Reč je o prirodnom materijalu, koji je antialergijski i antibakterijski. Iste pelene, u zavisnosti od održavanja, mogu da koriste i do troje dece, a to znači veliku uštedu", objašnjava ona.
"Kada sam počela da koristim pelene od bambusa nisam ni znala za podatak da jednokratne pelene završe na deponiji i da im je za razgradnju potrebno oko 100 do 500 godina, a jedna beba u proseku iskoristi oko 5. 000 pelena, što je tona otpada na deponiji", objašnjava ona.
Bambus zdraviji
Sonja dodaje da je zvanični podatak instituta "Batut" da se u Srbiji rodi prosečno oko 70.000 beba, a 30 odsto njih ima neku vrstu pelenskog osipa. Ona objašnjava da na jednokratnim pelenama nigde ne piše sastav i da je zdravstveni razlog na prvom mestu kada se roditelji odluče da probaju pelene od bambusa.
Predrasude roditelja
Najveći problem sa kojim se suočavaju je taj što roditelji uglavnom komentarišu da ne žele da kupuju pelene koje se peru u 21. veku. Ona objašnjava da se ove "tretiraju" na potpuno drugačiji način. " Dovoljno je da se ubace u mašinu na 60 stepeni i to je to. Kao što jednokratne bacate u kantu za odpadke, tako ove bacate samo u kantu za veš", ističe ona.
Bambus pelene jeftinije na duže staze
Sonja kaže i da je sa finansijske strane velika ušteda, a prirodne Daj daj pelene su samo trenutno veći trošak.
"Vi odjednom kupujete oko 20 do 30 pelena, koliko je potrebno za bebu, ali ih više nikada ne kupujete. U zavisnosti od proizvođača, jednokratne pelene u Srbiji za dve godine koštaju oko 1.000 evra, a platnene od 300 do 400 evra u zavisnosti od modela. Možete ih koristiti i za drugo dete", dodaje Sonja.
Poređenja radi, jedne od prodavanijih pelena kod nas od 80 komada za težinu bebe od tri do šest kilograma košta 1.600 dinara, a beba dnevno potroši okvirno desetak pelena.
Uspele same, sada je san Evropa
"Nije lako biti preduzetnik u Srbiji", kaže Sonja. Do skoro su se trudile da budu na pozitivnoj nuli i tek posle pet godina mogu da kažu da se osećaju kao preduzetnice. U posao su ušle same, bez ikakve pomoći sa dve radnice, a tek sada su uspele da zaposle još jednu. Prve dve godine su bile najteže.
Ona navodi da su u početku uložile spostvena sredstva, oko 10. 000 evra za kupovinu mašina i otvaranja male radionice. Istovremeno su vodile i "edukativnu bitku", da ljudima objasne zbog čega se ove pelene više isplate. Prošle su obuku za socijalno preduzetništvo.
Kažu da je svaki početak težak, da su one "probile led", ali da posle Srbije planiraju da se prošire i na celu Evropu. " To je za sada samo želja, koju težimo da ostvarimo", dodaje Sonja.
Pročitajte i: