ОВО ЋЕ ОБРАДОВАТИ РОДИТЕЉЕ: Пелене које штеде 700 евра
Иако су једнократне пелене приличан трошак, мало је родитеља који помисле да у 21. веку користе пелене које се перу. Но, ово је родило бизнис идеју која је елиминисала бацање пелена, донела уштеду родитељима, а двема предузетницама успешну фирму.
Са бебом долази неизмерна радост, али и трошкови. За ствари које се купују када беба дође из породилишта, треба око 35.000 динара, и то без урачунате хране, уколико мајка не доји.
Док већина ствари траје, оно што највише кошта јер је потрошно, су пелене. У почетку "шведске" и "тетра", али касније, једнократне, су оне које се користе доста дуже и коштају највише.
Две најбоље пријатељице су тако дошле на идеју која је прерасла у прави предузетнички подвиг који траје око пет година. После порођаја, Соња Дакић је добила пакет мало другачијих пелена од оних које има у Србији и доживела откровење. Те пелене су биле почетак фирме "Дај дај пелене", коју води са својом кумом.
" Нисам желела да повијам дете у једнократне пелене, а овакве нисам могла да пронађем нигде у Србији. Када сам пожелела да купим још оваквих пелена, успела сам да најбилиже пронађем у Хрватској", почиње причу Соња.
"Реч је о природном материјалу, који је антиалергијски и антибактеријски. Исте пелене, у зависности од одржавања, могу да користе и до троје деце, а то значи велику уштеду", објашњава она.
"Када сам почела да користим пелене од бамбуса нисам ни знала за податак да једнократне пелене заврше на депонији и да им је за разградњу потребно око 100 до 500 година, а једна беба у просеку искористи око 5. 000 пелена, што је тона отпада на депонији", објашњава она.
Бамбус здравији
Соња додаје да је званични податак института "Батут" да се у Србији роди просечно око 70.000 беба, а 30 одсто њих има неку врсту пеленског осипа. Она објашњава да на једнократним пеленама нигде не пише састав и да је здравствени разлог на првом месту када се родитељи одлуче да пробају пелене од бамбуса.
Предрасуде родитеља
Највећи проблем са којим се суочавају је тај што родитељи углавном коментаришу да не желе да купују пелене које се перу у 21. веку. Она објашњава да се ове "третирају" на потпуно другачији начин. " Довољно је да се убаце у машину на 60 степени и то је то. Као што једнократне бацате у канту за одпадке, тако ове бацате само у канту за веш", истиче она.
Бамбус пелене јефтиније на дуже стазе
Соња каже и да је са финансијске стране велика уштеда, а природне Дај дај пелене су само тренутно већи трошак.
"Ви одједном купујете око 20 до 30 пелена, колико је потребно за бебу, али их више никада не купујете. У зависности од произвођача, једнократне пелене у Србији за две године коштају око 1.000 евра, а платнене од 300 до 400 евра у зависности од модела. Можете их користити и за друго дете", додаје Соња.
Поређења ради, једне од продаванијих пелена код нас од 80 комада за тежину бебе од три до шест килограма кошта 1.600 динара, а беба дневно потроши оквирно десетак пелена.
Успеле саме, сада је сан Европа
"Није лако бити предузетник у Србији", каже Соња. До скоро су се трудиле да буду на позитивној нули и тек после пет година могу да кажу да се осећају као предузетнице. У посао су ушле саме, без икакве помоћи са две раднице, а тек сада су успеле да запосле још једну. Прве две године су биле најтеже.
Она наводи да су у почетку уложиле споствена средства, око 10. 000 евра за куповину машина и отварања мале радионице. Истовремено су водиле и "едукативну битку", да људима објасне због чега се ове пелене више исплате. Прошле су обуку за социјално предузетништво.
Кажу да је сваки почетак тежак, да су оне "пробиле лед", али да после Србије планирају да се прошире и на целу Европу. " То је за сада само жеља, коју тежимо да остваримо", додаје Соња.
Прочитајте и: