PAPRENO: Četvrt miliona za odgajanje deteta u SAD
Prosečna američka porodica do punoletstva jednog deteta potroši skoro 250.000 dolara na izdatke. Najveći trošak odlazi na stanovanje, zatim zdrastveno osiguranje, obdanište, školu i hranu.
Edi i Gabrijela Berd su samo jedan u moru primera. Oboje su poreklom iz Perua i obožavaju svoju petogodišnju ćerkicu Brendu. Tata kaže da na nju troši sve što ima. “To je za mene investicija u budućnost neizmerno voljenog deteta.” Troškovi su počeli da se gomilaju i pre nego što se Brenda rodila. “Morate da nabavite sve što treba , kolica, krevetić I sve ostalo drugo. Sve to košta hiljade dolara”, kaže Edi.
Prema izveštaju sekretarijata za poljoprivredu, najveći trošak odlazi na stanovanje, zatim zdrastveno osiguranje, troškovi za obdanište, školu i hranu. Tu su još troškovi za odeću, transport i različite dečije aktivnosti.
Sve je to popriličan finansijski teret za porodice srednje klase koji žive u okolini Vašingtona. “Nismo bogati, borimo se od meseca do meseca”, objašnjava Edi. Bračni par Berd je od prvog dana počeo da štedi kako bi majka mogla da ostane kod kuće da bi čuvala Brendu. Slično drugim porodicama i oni plaćaju specijalne aktivnosti za svoju ćerku, kao što su časovi baleta i plivanja, prenosi VOA.
“Nije isto kao naše detinjstvo, kada smo mogli da vozimo bicikl pet milja do grada gde bi proveli ceo dan. U gradu danas ima opakih ljudi. “ Berd kaže da je najveća stavka školarina. Odlučio je da upiše Brendu u privatnu katoličku školu. On strepi da kada Brenda stigne do fakulteta neće više moći da joj plaća visoko obrazovanje.
“Moraće da se zaposli da bi mogla da plati za koledž. U to vreme ni koledž više neće ličiti na današnje. Postojaće alternativni izvori visokog obrazovanja.” Pošto su postali roditelji u poznijim godinama, bračni par Berd ne veruje da će moći da uživa u ranoj penziju. “Nadali smo se da ćemo moći da penziju uživati u Peruu. Međutim, sva nam ušteđevina ide na dete i našu porodicu.” Međutim, ta investicija se više nego isplati, smatra Ed.
Koliko košta "Američki san"?
Dom: Šta je „Američki san“ bez doma? Godišnja cena za dom u vrednosti od 275.000 dolara, bazirana na tridesetogodišnjoj hipoteci sa kamatom od 4 odsto i avansom od 10 odsto iznosi 17.062 dolara.
Namirnice: Na godišnjem nivou potrebno je 11.039 dolara. Ova cifra bazirana je na osnovu plana o „umerenoj kupovini namirnica“ koji je osmislio USDA.
Auto: „Američki san“ podrazumeva auto, po mogućstvu džip ili SUV sa pogonom na četiri točka – 11.039 dolara.
Zdravstvo: List je koristio Milmanov medicinski indeks kako bi stigao do godišnje cifre od 9.144 dolara. U ovu cenu su uključene premije za osiguranje i određeni troškovi u gotovini.
Dobar odnos sa vlastima: Svake godine potrebno je izdvojiti 32.357 dolara za federalne, državne i lokalne poreze.
Škola: Cifra od 9.000 dolara dovoljna je da se svake godine pokriju troškovi kao i određena ušteđevina za koledž.
Sigurna budućnost: Ovo podrazumeva godišnju uštedu od 17.500 dolara koji idu u penzioni plan – u pitanju je maksimalan iznos za sve osobe koje imaju ispod pedeset godina.
Odmor: Šta je „Američki san“ ako s vremena na vreme ne možete da pobegnete iz surove realnost i pružite sebi malo uživanja. Cena ovog uživanja iznosi 4.580 dolara.
Ostali troškovi: Jasno je da život nije kompletan bez brojnih drugih zanimacija kao što su internet, filmovi i serije. Svake godine za ovaj vid opuštanja potrebno je izdvojiti 3.100 dolara. Ova cifra pokriva kablovsku televiziju, internet i račune za mobilni telefon. Među ostalim troškovima nalaze se i izlasci, večere u restoranima, troškovi popravke i kupovine drugih stvari za domaćinstvo, kaže se u istraživanja USA today.