VIŠE NEĆETE GLEDATI PIKASOVU GERNIKU ISTO: Ovo je tragična priča koja stoji iza najpoznatije slike
Španija je u Prvom svetskom ratu bila neutralna i nije iskusila strahote do tada najvećeg sukoba. Otuda ovaj konflikt nije ostavio nekog traga na stvaralačkom opusu slavnog slikara. Zato jeste strahota od 26. aprila 1937. godine.
Evropu, oskaćenu ratom od 1914. do 1918. i izdeljenu Versajskim mirom točak istorije je u međuratnom periodu osudio na bes i nerazumevanje. Demokratija i levica su gubile, delom iz gorepomenutih razloga, delom što su SAD, Velika Britanija i Francuska bile radosnije sa desnicom nego sa levicom u kojoj su videli opasnost od sovjetskog komunizma. Cvetali su autoritarni poretci.
Ekonomska kriza i depresivna stvarnost su iznedrile autoritarne: Musolinija u Italiji, Hitlera u Nemačkoj, Antoneskua u Rumuniji, Hortija u Mađarskoj, Pilsudskog u Poljskoj, Aleksandra Prvog i Milana Stojadinovića u Jugoslaviji...
Od 1936. u kolo je ušla i Španija. Ne želeći da vidi pobedu i vlast Nacionalnog fronta i radničkih levih snaga, oficiri armije su probali da preotmu vlast. Započeo je rat u kome se zemlja polarizovala na republikance i nacionaliste, koje je vodio Francisko Franko, potonji generalisimus.
Dok su leve pomalo pomagali Sovjetski savez i Meksiko, solidnu pomoć desničarima davali su Hitlerova Nemačka i Musolinijeva Italija. Kraljevina Jugoslavija je zabranjivala svojim državljanima da idu u rat, ali su se mnogi kriomice upućivali na Iberijsko poluostrvo.
DANAS PRELAZE GRANICE K'O OD ŠALE: Evo kako je nekada bilo teško biti ILEGALNI IMIGRANT (VIDEO)
U 1937. godini desničari su uspeli da zauzmu većinu španskog priobalja, ali ne tako lako. Baski su im bili na putu. Željni samostalnosti, kao uvek kroz istoriju, Euskadi (kako sebe zovu) nisu hteli da drže stranu nijedne od zavađenih frakcija, mada im je leva vlast sigurno bila malo manje odbojna.
Međutim, da bi slomili otpor levih, frankovcima je trebala i direktna pomoć saveznika po ideologiji, a ne samo oružje i instruktori.
Na putu ka Bilbau, a time i potpunom zauzimanju severa zemlje, nacionalisti su morali da prođu kroz zemlju nepokornih Baska. Da bi im slomili duh, tražili su vazdušnu pomoć od Nemaca koji su imali moćni Luftvafe.
Hitler je 26. aprila, na vašarski dan, poslao Kondor letačku diviziju, a Italijani "leteće legionare". Cilj je bila Gernika. Nevelik grad i dan danas, ali za Baske izuzetno važan.
U pitanju je sakralno naselje u kome se odgaja sveti hrast Baska, koji se obnavlja vekovima. Namera Franka je bila da uništenjem duhovnog središta Baska slomi njihov moral.
Bombarderi Kondor divizije sručili su smrtonosni tovar i ubili oko 1.600 ljudi, po tvrdnji Baska, dok drugi izvori broj smanjuju do tri stotine.
NEKAD BILO, SAD SE SAMO PRIČA (1): Deset tipova smrtne kazne u prošlosti
Ostale su ruševine u kojima je bilo preko tri četvrtine grada. Od važnijih objekata, preživela je fabrika oružja, gradska kuća i sveti hrast.
Za svetsku kulturnu baštinu bombardovanje, paradoksalno, ima izvanredan značaj. Strahote tzv. tepih bombardovanja grada koji u konačištu nije mogao da promeni ishod rata uticalo je na velikog Pabla Pikasa.
Ovaj tvorac kubizma, likovnog pravca koji je promenio četiri veka dugu dominaciju pravila perspektive koja je ustoličila renesansa, na stotinama miliona ljudi prepoznatljiv način oslikao je strahote uništenja Gernike. Strahote rata uopšte.
NEKAD BILO, SAD SE SAMO PRIČA (2): Deset tipova smrtne kazne u prošlosti
Pogledajte još:
- SUDBINA: Odbijao je 40 godina da plovi brodom, a onda je kupio kartu za Titanik! (VIDEO)
- KRVAVI USKRS: Savezničko bombardovanje Beograda 1944. (VIDEO)
- RUS KAD PRAVI, NAPRAVI ČUDOVIŠTE: 7 neverovatnih oružja (FOTO/VIDEO)
- Kako su Srbi branili Rusiju od Napoleona: Deset junaka Borodinske bitke
- Danas je beogradska "stara dama", a nekad su bili protiv njene gradnje (VIDEO)
- NAŠE KAMIKAZE: Kako su piloti junački branili Jugoslaviju od Nemaca 6. IV 1941.
- BOLJE RAT, NEGO PAKT! Odbili smo 27. marta prelaz stranim trupama - zvuči poznato?
- Pal Teleki: Čovek koji se ubio jer nije hteo da napadne Kraljevinu Jugoslaviju 1941.
- Propast Srpskog carstva: Gde je pogrešio car Dušan
- BIJE BOJ SRCE U JUNAKA, ALI BIJE I SVETLO ORUŽJE: Evo na šta je ličila srpska vojska u Srednjem veku (VIDEO)
- TICANOVA BUNA - Vreme kad su narodni predstavnici stajali uz narod po cenu života i smrti
- Drumovi će poželjet' Turaka, al' Srbija više nikad neće: Na današnji dan 1867. Osmanlije su se povukle zauvek (FOTO)