ВИШЕ НЕЋЕТЕ ГЛЕДАТИ ПИКАСОВУ ГЕРНИКУ ИСТО: Ово је трагична прича која стоји иза најпознатије слике
Шпанија је у Првом светском рату била неутрална и није искусила страхоте до тада највећег сукоба. Отуда овај конфликт није оставио неког трага на стваралачком опусу славног сликара. Зато јесте страхота од 26. априла 1937. године.
Европу, оскаћену ратом од 1914. до 1918. и издељену Версајским миром точак историје је у међуратном периоду осудио на бес и неразумевање. Демократија и левица су губиле, делом из горепоменутих разлога, делом што су САД, Велика Британија и Француска биле радосније са десницом него са левицом у којој су видели опасност од совјетског комунизма. Цветали су ауторитарни поретци.
Економска криза и депресивна стварност су изнедриле ауторитарне: Мусолинија у Италији, Хитлера у Немачкој, Антонескуа у Румунији, Хортија у Мађарској, Пилсудског у Пољској, Александра Првог и Милана Стојадиновића у Југославији...
Од 1936. у коло је ушла и Шпанија. Не желећи да види победу и власт Националног фронта и радничких левих снага, официри армије су пробали да преотму власт. Започео је рат у коме се земља поларизовала на републиканце и националисте, које је водио Франциско Франко, потоњи генералисимус.
Док су леве помало помагали Совјетски савез и Мексико, солидну помоћ десничарима давали су Хитлерова Немачка и Мусолинијева Италија. Краљевина Југославија је забрањивала својим држављанима да иду у рат, али су се многи криомице упућивали на Иберијско полуострво.
ДАНАС ПРЕЛАЗЕ ГРАНИЦЕ К'О ОД ШАЛЕ: Ево како је некада било тешко бити ИЛЕГАЛНИ ИМИГРАНТ (ВИДЕО)
У 1937. години десничари су успели да заузму већину шпанског приобаља, али не тако лако. Баски су им били на путу. Жељни самосталности, као увек кроз историју, Еускади (како себе зову) нису хтели да држе страну ниједне од завађених фракција, мада им је лева власт сигурно била мало мање одбојна.
Међутим, да би сломили отпор левих, франковцима је требала и директна помоћ савезника по идеологији, а не само оружје и инструктори.
На путу ка Билбау, а тиме и потпуном заузимању севера земље, националисти су морали да прођу кроз земљу непокорних Баска. Да би им сломили дух, тражили су ваздушну помоћ од Немаца који су имали моћни Луфтвафе.
Хитлер је 26. априла, на вашарски дан, послао Кондор летачку дивизију, а Италијани "летеће легионаре". Циљ је била Герника. Невелик град и дан данас, али за Баске изузетно важан.
У питању је сакрално насеље у коме се одгаја свети храст Баска, који се обнавља вековима. Намера Франка је била да уништењем духовног средишта Баска сломи њихов морал.
Бомбардери Кондор дивизије сручили су смртоносни товар и убили око 1.600 људи, по тврдњи Баска, док други извори број смањују до три стотине.
НЕКАД БИЛО, САД СЕ САМО ПРИЧА (1): Десет типова смртне казне у прошлости
Остале су рушевине у којима је било преко три четвртине града. Од важнијих објеката, преживела је фабрика оружја, градска кућа и свети храст.
За светску културну баштину бомбардовање, парадоксално, има изванредан значај. Страхоте тзв. тепих бомбардовања града који у коначишту није могао да промени исход рата утицало је на великог Пабла Пикаса.
Овај творац кубизма, ликовног правца који је променио четири века дугу доминацију правила перспективе која је устоличила ренесанса, на стотинама милиона људи препознатљив начин осликао је страхоте уништења Гернике. Страхоте рата уопште.
НЕКАД БИЛО, САД СЕ САМО ПРИЧА (2): Десет типова смртне казне у прошлости
Погледајте још:
- СУДБИНА: Одбијао је 40 година да плови бродом, а онда је купио карту за Титаник! (ВИДЕО)
- КРВАВИ УСКРС: Савезничко бомбардовање Београда 1944. (ВИДЕО)
- РУС КАД ПРАВИ, НАПРАВИ ЧУДОВИШТЕ: 7 невероватних оружја (ФОТО/ВИДЕО)
- Како су Срби бранили Русију од Наполеона: Десет јунака Бородинске битке
- Данас је београдска "стара дама", а некад су били против њене градње (ВИДЕО)
- НАШЕ КАМИКАЗЕ: Како су пилоти јуначки бранили Југославију од Немаца 6. ИВ 1941.
- БОЉЕ РАТ, НЕГО ПАКТ! Одбили смо 27. марта прелаз страним трупама - звучи познато?
- Пал Телеки: Човек који се убио јер није хтео да нападне Краљевину Југославију 1941.
- Пропаст Српског царства: Где је погрешио цар Душан
- БИЈЕ БОЈ СРЦЕ У ЈУНАКА, АЛИ БИЈЕ И СВЕТЛО ОРУЖЈЕ: Ево на шта је личила српска војска у Средњем веку (ВИДЕО)
- ТИЦАНОВА БУНА - Време кад су народни представници стајали уз народ по цену живота и смрти
- Друмови ће пожељет' Турака, ал' Србија више никад неће: На данашњи дан 1867. Османлије су се повукле заувек (ФОТО)