PORODICA BOSTANDŽIJA: Radi se od 4 ujutru do 10 uveče, učestvuju SVI!
Za vreme žege bostandžijska familija Janjatov u Novom Knjaževcu nema predaha. Njihovo gazdinstvo od bostana ostvaruje dobar prihod, iza kojeg stoji dosta ulaganja i rada.
Racko Bada Janjatov i njegova familija, sinovi Zoran i Jovica, snajke Valerija i Milena, a u poslove se uključuje i unučad, jedini se u Novom Kneževcu bave bostanom, već četvrt veka. Bada je tajne proizvodnje bostana učio od oca koji ga je sejao na pola jutra ili najviše na jednom jutru, a njegova porodica ga uzgaja na šest jutara. Bada tvrdi da se bostanom ne može baviti onaj ko nema jaku familiju, jer to nije posao za nadničare.
“Za bostan mora biti sloge u porodici i puno rada. Imamo mi svoje odvojene kuće i svako svoj život, ali kada su bostan i proizvodnja u pitanju udruženi smo jači, sa jednom kasom i jednom kuhinjom.“
Ovaj proizvođač objašnjava da bez angažovanja cele porodice nema bostana, pa su zbog toga i odustajali oni koji su počinjali, kaže on za Danas.
U sezoni se radi od četiri ujutru, pa naveče do deset, skoro od jutra do sutra. “Evo, snajka Valerija je sa branja lubenica došla je da me odmeni u prodaji, a kada se malo odmorim vraćam se za tezgu, ona ide na branje dinja, posle treba spremati i paradajz, a ima i drugih kućnih poslova. Vodimo računa i o poslu i o finansijama, a najviše se troši i ulaže u proizvodnju na njivama”, kaže on.
Dobra sezona
Bada ocenjuje ovu bostandžijsku sezonu zadovoljavajućom. Branje dinja otpočelo je 10. juna, a lubenica desetak dana kasnije.
Pročitajte i: ŠEST MALIH TAJNI: Kako izabrati dobru lubenicu?
“Bitno je da bostan što pre prispe, kada je i najskuplji. Ovog leta sam krenuo sa cenom lubenice od 50 dinara po kilogramu, a tada su se uvozne na pijaci prodavale za 70 i 80 dinara. Uvozne stižu ranije, beru se poluzrele i sazrevaju usput dok stignu na naše tržište, pa im je ukus sasvim drugačiji, nego kada ih mi beremo na vreme i dopremamo direktno sa njive. Kod mene je trenutno cena lubenice 30 dinara, a u obližnjem supermarketu 9,90. Ode mušterija pa kupi tu jeftiniju za nepunih 10 dinara, pa se vrati za pola sata i opet pita pošto lubenice, a ja mu kažem da je sad za njega 40 dinara, deset onih što je platio za lošu u supermarketu i 30 za ovu koju mu nudim i koju će sigurno pojesti”, priča Bada.
Cena ne igra ulogu, koliko kvalitet
Porodica Janjatov neguje pet sorti lubenica i dve–tri sorte dinja. Zastupljene su samo uvozne sorte, pri čemu prve dospevaju one sa sitnijim plodovima, a one koje dospevaju u jeku pune sezone su krupnije.
“Lubenice ranijih sorti koje dospevaju na početku sezone su sitnije do deset kilograma, a ove kasnije dostižu 17–18 kilograma. A potražnja mušterija zavisi od kućnih budžeta”, veli Bada.
Lubenica je svima teška kada je skuplja, kada je kilogram 50 dinara, ne mogu da je nose, a kada cena padne na 10 dinara onda se traže najveće, što je sasvim logično. Ali, i kada su lubenice skupe i jeftine, cena ne igra ulogu koliko kvalitet, mušteriju ne smeš da kradeš na vagi i kada je sve pošteno, onda nema problema, objasnio je on.