ПОРОДИЦА БОСТАНЏИЈА: Ради се од 4 ујутру до 10 увече, учествују СВИ!
За време жеге бостанџијска фамилија Јањатов у Новом Књажевцу нема предаха. Њихово газдинство од бостана остварује добар приход, иза којег стоји доста улагања и рада.
Рацко Бада Јањатов и његова фамилија, синови Зоран и Јовица, снајке Валерија и Милена, а у послове се укључује и унучад, једини се у Новом Кнежевцу баве бостаном, већ четврт века. Бада је тајне производње бостана учио од оца који га је сејао на пола јутра или највише на једном јутру, а његова породица га узгаја на шест јутара. Бада тврди да се бостаном не може бавити онај ко нема јаку фамилију, јер то није посао за надничаре.
“За бостан мора бити слоге у породици и пуно рада. Имамо ми своје одвојене куће и свако свој живот, али када су бостан и производња у питању удружени смо јачи, са једном касом и једном кухињом.“
Овај произвођач објашњава да без ангажовања целе породице нема бостана, па су због тога и одустајали они који су почињали, каже он за Данас.
У сезони се ради од четири ујутру, па навече до десет, скоро од јутра до сутра. “Ево, снајка Валерија је са брања лубеница дошла је да ме одмени у продаји, а када се мало одморим враћам се за тезгу, она иде на брање диња, после треба спремати и парадајз, а има и других кућних послова. Водимо рачуна и о послу и о финансијама, а највише се троши и улаже у производњу на њивама”, каже он.
Добра сезона
Бада оцењује ову бостанџијску сезону задовољавајућом. Брање диња отпочело је 10. јуна, а лубеница десетак дана касније.
Прочитајте и: ШЕСТ МАЛИХ ТАЈНИ: Како изабрати добру лубеницу?
“Битно је да бостан што пре приспе, када је и најскупљи. Овог лета сам кренуо са ценом лубенице од 50 динара по килограму, а тада су се увозне на пијаци продавале за 70 и 80 динара. Увозне стижу раније, беру се полузреле и сазревају успут док стигну на наше тржиште, па им је укус сасвим другачији, него када их ми беремо на време и допремамо директно са њиве. Код мене је тренутно цена лубенице 30 динара, а у оближњем супермаркету 9,90. Оде муштерија па купи ту јефтинију за непуних 10 динара, па се врати за пола сата и опет пита пошто лубенице, а ја му кажем да је сад за њега 40 динара, десет оних што је платио за лошу у супермаркету и 30 за ову коју му нудим и коју ће сигурно појести”, прича Бада.
Цена не игра улогу, колико квалитет
Породица Јањатов негује пет сорти лубеница и две–три сорте диња. Заступљене су само увозне сорте, при чему прве доспевају оне са ситнијим плодовима, а оне које доспевају у јеку пуне сезоне су крупније.
“Лубенице ранијих сорти које доспевају на почетку сезоне су ситније до десет килограма, а ове касније достижу 17–18 килограма. А потражња муштерија зависи од кућних буџета”, вели Бада.
Лубеница је свима тешка када је скупља, када је килограм 50 динара, не могу да је носе, а када цена падне на 10 динара онда се траже највеће, што је сасвим логично. Али, и када су лубенице скупе и јефтине, цена не игра улогу колико квалитет, муштерију не смеш да крадеш на ваги и када је све поштено, онда нема проблема, објаснио је он.