Poruka SAMITA 100: Ujedinjeni smo konkurentniji
U Cavtatu se održava dvodnevni "Samit 100 biznis-lidera jugoistočne Evrope", a mediji i učesnici naglašavaju značaj jačanja regionalne saradnje.
Zemlje regiona imaju veliki potencijal za jačanje saradnje u energetici, turizmu, industriji, trgovini, te privlačenju investicija bez obzira na ograničenja koja proizilaze iz činjenice da su dve zemlje - Hrvatska i Slovenija - članice EU, dok ostale još tavore u čekaonici Unije zvanoj CEFTA, ocenjuje zagrebački dnevnik "Jutarnji list", povodom održavanja "Samita 100 biznis lidera jugoistočne Evrope" u Cavtatu.
Predsednik Upravnog odbora "Samita 100" i izvršni potpredsednik za izvozno tržište u Agrokoru Damir Kuštrak očekuje da bi učešće predsednika zemalja jugoistočne Evrope na ovogodišnjem Samitu 100 biznis-lidera regiona moglo da pomogne u pospešivanju poslovanja u raznim sferama, a time i većim investicijama i novim radnim mestima.
Inicijative kao što je Samit 100 biznis-lidera jugoistočne Evrope u Cavtatu investitorima daje mogućnost sagledavanje potencijala regiona i time, mala odvojena tržišta, čini atraktivnijim za ulaganja, ocenila je, uoči početka skupa, izvršni direktor Američke privredne komore (AmCham) Maja Pišćević.
I dok sa mnogih strana stiže ubeđenje da je jačanje regionalne saradnje ključno, predsedavajuća Saveta ministara nordijskih zemalja Elin Fligering dala je mogući model, oličen kroz saradnju nordijskih zemalja.
"Potrebno je saradnju izgraditi korak po korak, ne može najedanput. Radili smo zajedno šest decenija. Iako smo šest veoma različitih zemalje, sa sopstvenim identitetom i politikama, tri su članice EU, tri NATO, uspeli smo da izgradimo saradnju", objasnila je Fligering.
Ona je ponovila da nordijske zemlje nisu homogene, ali imaju želju da rade zajedno, što je bilo veoma korisno po sve.
Prema njenim rečima, mnogi investitori nordijske zemlje posmatraju kao homogeni region, tako da saradnja pomaže u privlačenju investicija.