Порука САМИТА 100: Уједињени смо конкурентнији
У Цавтату се одржава дводневни "Самит 100 бизнис-лидера југоисточне Европе", а медији и учесници наглашавају значај јачања регионалне сарадње.
Земље региона имају велики потенцијал за јачање сарадње у енергетици, туризму, индустрији, трговини, те привлачењу инвестиција без обзира на ограничења која произилазе из чињенице да су две земље - Хрватска и Словенија - чланице ЕУ, док остале још таворе у чекаоници Уније званој ЦЕФТА, оцењује загребачки дневник "Јутарњи лист", поводом одржавања "Самита 100 бизнис лидера југоисточне Европе" у Цавтату.
Председник Управног одбора "Самита 100" и извршни потпредседник за извозно тржиште у Агрокору Дамир Куштрак очекује да би учешће председника земаља југоисточне Европе на овогодишњем Самиту 100 бизнис-лидера региона могло да помогне у поспешивању пословања у разним сферама, а тиме и већим инвестицијама и новим радним местима.
Иницијативе као што је Самит 100 бизнис-лидера југоисточне Европе у Цавтату инвеститорима даје могућност сагледавање потенцијала региона и тиме, мала одвојена тржишта, чини атрактивнијим за улагања, оценила је, уочи почетка скупа, извршни директор Америчке привредне коморе (AmCham) Маја Пишћевић.
И док са многих страна стиже убеђење да је јачање регионалне сарадње кључно, председавајућа Савета министара нордијских земаља Елин Флигеринг дала је могући модел, оличен кроз сарадњу нордијских земаља.
"Потребно је сарадњу изградити корак по корак, не може наједанпут. Радили смо заједно шест деценија. Иако смо шест веома различитих земаље, са сопственим идентитетом и политикама, три су чланице ЕУ, три НАТО, успели смо да изградимо сарадњу", објаснила је Флигеринг.
Она је поновила да нордијске земље нису хомогене, али имају жељу да раде заједно, што је било веома корисно по све.
Према њеним речима, многи инвеститори нордијске земље посматрају као хомогени регион, тако да сарадња помаже у привлачењу инвестиција.