PRAVI RAZLOG SANKCIJA: Evo zašto je zapravo Grčka trn u oku Evropske unije
Buntovna Grčka je trn u oku vrhu Evropske unije kojoj je prava želja da Grci u Briselu mole za pomoć.
To bi se i dogodilo relativno skoro jer je nacionalni bankrot za Grke surova realnost, ali uz rusku pomoć, Grci će učiniti sve da ne priznaju kako nemaju drugog izbora nego da prihvate drastične rezove i mere štednje koje nameće Nemačka.
Grčka bi mogla uskoro da postane novo žarište sukoba. Naime, u međunarodnim medijima proširila se priča kako će Rusi Grčkoj dati 3 do 5 milijardi evra za izgradnju plinovoda "Turski-tok". To je još jedna u nizu Putinovih šamara zapadu koji želi da dovede Grke pod svoje. Trenutna grčka vladajuća stranka Siriza uporno odbija da se dogovori sa kreditorima iz Evropske unije. Kao posledica, grčka javna uprava je na rubu gašenja, a bankrot im je sve bliži. Sa najavom ruske finansijske injekcije u milijardama evra, Grci su dobili na vremenu i moći će opet da prkose zahtevima Evropske unije.
Šef ruskog plinskog diva Gazprom Aleksej Miler u utorak je izjavio kako će cena gradnje grčkog dela novog plinovoda prema trenutnim nacrtima iznositi dve milijarde evra, ali kako su trenutno u toku pregovori da se plinovod proširi. To je logična odluka za ruske vlasti nakon što je otkazana gradnja “Južnog toka”. Koliko će se novi plinovod širiti još je nepoznanica, ali činjenica je da bi to mogla biti nova ruska finansijska injekcija u grčkim granicama do tri milijarde evra.
Posledice takve investicije bi za ruskog predsednika Vladimira Putina mogle biti katastrofalne jer EU ne želi da Grčka dobije novac kojim se može inatiti Evropskoj komisiji. Rusija je zbog zapadnih sankcija izgubila 25 milijardi evra. Ruski premijer Dmitrij Medvedev je već javno priznao da nema ni jedne grane ruskog gospodarstva koje nije pogođeno, prenosi hrvatski portal Dnevno.
Rusi izgubili 25 milijardi evra
Statistički, Rusija je na račun sankcija već izgubila 1,5 posto svoga BDP-a a u ostatku ove godine Medvedev predviđa još veće gubitke. Najnoviji je bio onaj u aprilu kada su Ukrajinci rekli da više neće uzimati plin iz Rusije pa su Rusi pokušali preko Grka da prošire tržiše. Evropska unija u celom slučaju glumi posrednika, ali do sada je uglavnom tražila alternative Ukrajini da prestane da bude zavisna o ruskom plinu. Postavlja se pitanje da li je uzrok oštrine evropsko-američkih sankcija situacija u Ukrajini kako se to u svetu prikazuje ili se iza toga krije nešto drugo. Grčka je potencijalno vrlo opasan ruski saveznik, što zbog plinovoda kojim Rusi mogu da zaobiđu Ukrajinu, što iz političkih razloga.