ПРАВИ РАЗЛОГ САНКЦИЈА: Ево зашто је заправо Грчка трн у оку Европске уније
Бунтовна Грчка је трн у оку врху Европске уније којој је права жеља да Грци у Бриселу моле за помоћ.
То би се и догодило релативно скоро јер је национални банкрот за Грке сурова реалност, али уз руску помоћ, Грци ће учинити све да не признају како немају другог избора него да прихвате драстичне резове и мере штедње које намеће Немачка.
Грчка би могла ускоро да постане ново жариште сукоба. Наиме, у међународним медијима проширила се прича како ће Руси Грчкој дати 3 до 5 милијарди евра за изградњу плиновода "Турски-ток". То је још једна у низу Путинових шамара западу који жели да доведе Грке под своје. Тренутна грчка владајућа странка Сириза упорно одбија да се договори са кредиторима из Европске уније. Као последица, грчка јавна управа је на рубу гашења, а банкрот им је све ближи. Са најавом руске финансијске инјекције у милијардама евра, Грци су добили на времену и моћи ће опет да пркосе захтевима Европске уније.
Шеф руског плинског дива Газпром Алексеј Милер у уторак је изјавио како ће цена градње грчког дела новог плиновода према тренутним нацртима износити две милијарде евра, али како су тренутно у току преговори да се плиновод прошири. То је логична одлука за руске власти након што је отказана градња “Јужног тока”. Колико ће се нови плиновод ширити још је непознаница, али чињеница је да би то могла бити нова руска финансијска инјекција у грчким границама до три милијарде евра.
Последице такве инвестиције би за руског председника Владимира Путина могле бити катастрофалне јер ЕУ не жели да Грчка добије новац којим се може инатити Европској комисији. Русија је због западних санкција изгубила 25 милијарди евра. Руски премијер Дмитриј Медведев је већ јавно признао да нема ни једне гране руског господарства које није погођено, преноси хрватски портал Дневно.
Руси изгубили 25 милијарди евра
Статистички, Русија је на рачун санкција већ изгубила 1,5 посто свога БДП-а а у остатку ове године Медведев предвиђа још веће губитке. Најновији је био онај у априлу када су Украјинци рекли да више неће узимати плин из Русије па су Руси покушали преко Грка да прошире тржише. Европска унија у целом случају глуми посредника, али до сада је углавном тражила алтернативе Украјини да престане да буде зависна о руском плину. Поставља се питање да ли је узрок оштрине европско-америчких санкција ситуација у Украјини како се то у свету приказује или се иза тога крије нешто друго. Грчка је потенцијално врло опасан руски савезник, што због плиновода којим Руси могу да заобиђу Украјину, што из политичких разлога.