Prve izbeglice zbog klimatskih promena
KATMANDU - Do pre nekoliko godina nepalsko selo De bilo je omiljeno odredište ekspedicija i avanturista, pravi himalajski raj.
U novije vreme poznato je kao mesto čiji su stanovnici odlučili da se kolektivno odsele i postanu prve izbeglice zbog klimatskih promena.
"Izvori vode su potpuno presušili. Postaje nam sve teže da obezbedimo i dva skromna obroka dnevno. U selu skoro da nema više zelenila, a pre samo sedam godina sve je bilo zeleno", opisuje Amći Tendin Darke situaciju u svom selu, u nepalskoj oblasti gornji Mustang.
Od pre šest do sedam godina u selu ne pada dovoljno kiše i snega i nema dovoljno vode za navodnjavanje useva. Zemlja je ispucala i suva, a obradivo zemljište smanjeno je za 50 odsto. Za 40 do 45 odsto je smanjen i uzgoj stoke, prvenstveno koza, jer se nedada zeleni pašnjaci suše. Seljani Dea dovijaju se na razne načine. Najneophodnije potrepštine donose na konjima i jakovima iz nižih predela, ali nemaština postaje sve nepodnošljiva, a nemoć i osećaj beznađa rastu.
Zbog toga su se dve porodice već odselile, a i preostala 23 domaćinstva, odnosno svih 150 stanovnika Dea odlučilo je da krene njihovim stopama. Čitavo selo planira da se preseli u Tangčung u donjem Mustangu, u kraju koji je poznat po svojim potocima i izvorima, čija voda potiče od naizgled neiscrpnih himalajskih glečera, prenosi Blic.
Za preseljenje su potrebna određena sredstva, a osiromašeni seljani ih nemaju. Žale se da vlada "ne čini dovoljno" da im pomogne pa su odlučili da stvar uzmu u svoje ruke. Tendin Darke, predsednik seoskog omladinskog kluba, trudi se da u Katmanduu sakupi sredstva neophodna za preseljenje. Zajedno sa još tri seljana sastao se u aprilu sa nepalskim funkcionerima Svetske fondacije za prirodu koja im je obećala pomoć.
"Studija održivosti vodosnabdevanja u slučaju preseljenja je u toku. Stručnjaci koji su obavili prve analize smatraju da je odabrana oblast prikladna za preseljenje", kaže Ganašjam Gurung, nepalski funkcioner zadužen za očuvanje prirodne sredine.