Прве избеглице због климатских промена
КАТМАНДУ - До пре неколико година непалско село Де било је омиљено одредиште експедиција и авантуриста, прави хималајски рај.
У новије време познато је као место чији су становници одлучили да се колективно одселе и постану прве избеглице због климатских промена.
"Извори воде су потпуно пресушили. Постаје нам све теже да обезбедимо и два скромна оброка дневно. У селу скоро да нема више зеленила, а пре само седам година све је било зелено", описује Амћи Тендин Дарке ситуацију у свом селу, у непалској области горњи Мустанг.
Од пре шест до седам година у селу не пада довољно кише и снега и нема довољно воде за наводњавање усева. Земља је испуцала и сува, а обрадиво земљиште смањено је за 50 одсто. За 40 до 45 одсто је смањен и узгој стоке, првенствено коза, јер се недада зелени пашњаци суше. Сељани Деа довијају се на разне начине. Најнеопходније потрепштине доносе на коњима и јаковима из нижих предела, али немаштина постаје све неподношљива, а немоћ и осећај безнађа расту.
Због тога су се две породице већ одселиле, а и преостала 23 домаћинства, односно свих 150 становника Деа одлучило је да крене њиховим стопама. Читаво село планира да се пресели у Тангчунг у доњем Мустангу, у крају који је познат по својим потоцима и изворима, чија вода потиче од наизглед неисцрпних хималајских глечера, преноси Блиц.
За пресељење су потребна одређена средства, а осиромашени сељани их немају. Жале се да влада "не чини довољно" да им помогне па су одлучили да ствар узму у своје руке. Тендин Дарке, председник сеоског омладинског клуба, труди се да у Катмандуу сакупи средства неопходна за пресељење. Заједно са још три сељана састао се у априлу са непалским функционерима Светске фондације за природу која им је обећала помоћ.
"Студија одрживости водоснабдевања у случају пресељења је у току. Стручњаци који су обавили прве анализе сматрају да је одабрана област прикладна за пресељење", каже Ганашјам Гурунг, непалски функционер задужен за очување природне средине.